"2023 hedefi 2.5 milyar dolar"

Türkiye, küresel fındık ve mamulleri sektöründe yüzde 70'in üzerinde payı ile lider pozisyonunu sürdürüyor.

2 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
2023 hedefi 2.5 milyar dolar
(Fındık)

REKOR KIRILDI
2013 yılında ihracatta miktar bazında yüzde 4 artış yaşanırken değer bazında ise yüzde 1 düşüş gerçekleşti. Türkiye, küresel fındık ve mamulleri sektöründe yüzde 70'in üzerinde payı ile lider pozisyonunu sürdürüyor. 2012/2013 sezonunda 301 bin ton ürün ihraç ederek küresel lider pozisyonunu bir rekorla taçlandırdı.

Dolayısıyla dünyada fındık denilince akla ilk Türkiye geliyor, ihracatta AB ülkeleri açık ara ilk sırada yer almakla birlikte Türkiye, dünyanın çeşitli bölgelerinde 110'dan fazla ülkeye fındık ve mamullerini ihraç ediyor.

YAPISAL ÇÖZÜM
Gürcistan, Azerbaycan, Şili gibi ülkeler, üretim kapasitesini artırmaya çalışıyor. Türkiye fındık sektörü dünyada artan rekabete karşı küresel liderliğini sürdürebilmek için yapısal sorunlarının çözülmesini istiyor.

Yaşlanan ve verimi giderek azalan bahçelerin gençleştirilmesi, üretim standartları ve tarım teknolojisinin geliştirilmesi, arazi bölünmelerinin önlenerek verimli tarımsal işletmelere ulaşılması ve ihracat pazarlarındaki sıkıntıların giderilmesi sektörün odaklandığı başlıca sorunlu alanlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz