Anadolu'da büyüyor

2008'de yüzde 10 büyü­yen sektör, 2009'da krize rağmen 1 puan farkla aynı büyüme rakamlarını yakaladı.

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu'da büyüyorTALEPTE ARTIŞ
2009'da ciro 3,5 milyar dolara ulaştı. Ge­çen yıl ise talebin de açılmasıyla büyüme daha yüksek oranlarda oldu.

2010'da, 2009'a göre yüzde 14 bü­yüme gerçekleşti ve 4 milyar dolar sevi­yesine ulaşıldı. Büyüme ise daha çok eve servis ve promosyonlarla yaşandı. Aynı dö­nemde franchise taleplerinde yüzde 30'a varan artışlar da yaşandı.


SİRKÜLASYON FAZLA

Fast food dün­yada olduğu gibi Türkiye'de de büyümeye devam ediyor. Kârlı bir sektör olması ve en kötü dönemlerinde bile yüzde 7-10 aralı­ğında büyümesi en önemli avantajları.

Özellikle yeni alışveriş merkezi yatırım­larıyla sektörün Anadolu'daki büyümesi daha hızlı. En önemli sorunu ise yetişmiş iş gücü talebinin hızla artması. Hızlı sirkülas­yon da sektörün en ciddi problemleri ara­sında.


KÂRLILIK YÜKSEK

Bu yıl da pazarın en az yüzde 12,5 bir hızla 4,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Sektördeki büyük oyuncular, büyümeye paralel yatı­rımlarını artırıyor. 161 olan şube sayılarını 5 yıl içinde 500'e çıkarmayı hedeflediklerini söy­leyen Domino's Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Fast food çok kârlı bir sektör. Henüz doyuma ulaşılmadı. Her yıl büyümeye de­vam ediyor. AVM'lerin artması ve yaşam tarzlarının değişmesi yeme-içme alışkanlık­larını da değiştirmeye devam ediyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz