Anadolu'da büyüyor

2008'de yüzde 10 büyü­yen sektör, 2009'da krize rağmen 1 puan farkla aynı büyüme rakamlarını yakaladı.

1 OCAK, 20110
Paylaş Tweet Paylaş
Anadolu'da büyüyorTALEPTE ARTIŞ
2009'da ciro 3,5 milyar dolara ulaştı. Ge­çen yıl ise talebin de açılmasıyla büyüme daha yüksek oranlarda oldu.

2010'da, 2009'a göre yüzde 14 bü­yüme gerçekleşti ve 4 milyar dolar sevi­yesine ulaşıldı. Büyüme ise daha çok eve servis ve promosyonlarla yaşandı. Aynı dö­nemde franchise taleplerinde yüzde 30'a varan artışlar da yaşandı.


SİRKÜLASYON FAZLA

Fast food dün­yada olduğu gibi Türkiye'de de büyümeye devam ediyor. Kârlı bir sektör olması ve en kötü dönemlerinde bile yüzde 7-10 aralı­ğında büyümesi en önemli avantajları.

Özellikle yeni alışveriş merkezi yatırım­larıyla sektörün Anadolu'daki büyümesi daha hızlı. En önemli sorunu ise yetişmiş iş gücü talebinin hızla artması. Hızlı sirkülas­yon da sektörün en ciddi problemleri ara­sında.


KÂRLILIK YÜKSEK

Bu yıl da pazarın en az yüzde 12,5 bir hızla 4,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Sektördeki büyük oyuncular, büyümeye paralel yatı­rımlarını artırıyor. 161 olan şube sayılarını 5 yıl içinde 500'e çıkarmayı hedeflediklerini söy­leyen Domino's Pizza Genel Müdürü Aslan Saranga, sektörle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Fast food çok kârlı bir sektör. Henüz doyuma ulaşılmadı. Her yıl büyümeye de­vam ediyor. AVM'lerin artması ve yaşam tarzlarının değişmesi yeme-içme alışkanlık­larını da değiştirmeye devam ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.