BÜYÜME POTANSİYELİ VAR

Türkiye ambalajlı su pazarı, son 5 yıldır büyüme eğilimi gösteriyor.

17.07.2015 20:48:240
Paylaş Tweet Paylaş
BÜYÜME POTANSİYELİ VAR
Türkiye ambalajlı su pazarı, son 5 yıldır büyüme eğilimi gösteriyor. 2007 yılında 2,5 milyar TL büyüklüğe sahip olan pazar, 2009 sonu itibarıyla 3,1 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’nin kişi başına düşen su tüketimi, gelişmiş ülkelere göre düşük olmasına rağmen gelir seviyesine bağlı olarak ambalajlı su tüketiminin her geçen yıl arttığı
gözleniyor. 2010 yılına ilişkin beklentiler ise büyümenin süreceği yönünde. 2010’da pazarı n yüzde 3,2 oranında büyümesi bekleniyor.
Kişi başı tüketimin ise 130 litreye ulaşacağı tahmin ediliyor. Sektörün istikrarlı gelişiminin sürdüğünü belirten Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çavuş, şu bilgileri veriyor: “Türkiye’de ambalajlı su sektöründe kişi başına düşen yıllık tüketim oranı 126 litreyi buluyor. Avrupa ülkelerindeki yıllık kişi başı tüketim oranlarıyla karşılaştırıldığında, ambalajlı su tüketiminin artma potansiyeli olduğunu görüyoruz. Kişi başı tüketimin artması için öncelikle tüketicinin ambalajlı gıda konusunda bilinçlenmesi çok önemli. Biz de SUDER olarak tüketicileri, ambalajlı suyun faydaları konusunda bilinçlendirmek adına gerek medya yoluyla gerek birebir iletişimle yaptığımız faaliyetlerde bunun önemini sık sık dile getiriyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konudaki çalışmalarımız daha da hız kazanacak.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz