Büyüme yüzde 7'yi yakalayacak

Özel okulların genel eğitim içindeki yeri 2012-2013 öğretim yılında yüzde 3,8'e ulaştı.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Büyüme yüzde 7'yi yakalayacak
Özel Eğitim
BÜYÜME OKUL ÖNCESİNDE
Özel okulların genel eğitim içindeki yeri 2008-2009 öğretim yılında yüzde 3,3 civarındayken bu oran 2012-2013 öğretim yılında yüzde 3,8'e ulaştı. En önemli büyüme okul öncesi eğitim alanında gerçekleşti. Bunun nedeni, bu okullar için istenen standartların daha küçük çaplı olması ve diğer okul türlerine oranla daha az sermaye ile açılabilmesi oldu. Gelişmekte olan ülkelerde özel okullaşma oranı yüzde 12-15 arasında, gelişmiş ülkelerde ise yüzde 25'ler civarında, Bu da Türkiye'nin dünya rekabetindeki yerinin henüz çok iddialı olmadığını gösteriyor.


ZİNCİRLEŞME KALİTEYİ TEHDİT EDİYOR
Son dönemde yabancı sermaye ve büyük yatırımcıların sektöre ilgisinin artması ve zincirleşme yarışının hızlanmasıyla birlikte bu alanda akademik rekabetin terk edilmesi yaklaşımı gözlemleniyor. Bunun yerine reklam yarışının öne çıkması sektörde kaliteyi tehdit ediyor. Bu açıdan zincirleşen ve hızla büyüyen okullarla diğer köklü kurumlar arasında pek çok sektördekine benzer bir rekabet sürecinin yaşanması bekleniyor.

ÖĞRENCİ SAYISI ARTIYOR
Özel okul sektörünün büyüme rakamları dünyaya göre küçük olsa da öğrenci sayısı yıllar içinde istikrarlı bir artış gösteriyor. Öğrenci sayısının 2012-2013 döneminde yüzde 7 artması bekleniyor. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cem Gülan, "Yeni açılacak özel okul sayısı yüzde 4 artacak, Öğrenci sayımızın ise 2012-2013 öğretim yılında 530 bine ulaşmasını bekliyoruz. Sektör, önümüzdeki 5 yıl içinde resmi okullara da öncülük yapabileceği bir serbestlik ortamı yaratmayı hedefliyor” diye konuşuyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz