Çift haneli artış beklentisi

Gelecekten umutlu

13.09.2017 15:39:000
Paylaş Tweet Paylaş
Çift haneli artış beklentisi

TEMİZLİK KAĞIDI
GELECEKTEN UMUTLU

BÜYÜME
Temizlik kâğıtları sektöründe 2016 yılı, kapasitenin tüketimden fazla olmasının yanı sıra selüloz orijin fiyatlarının gevşemesiyle piyasada fiyat rekabetinin yoğun yaşandığı bir yıl olarak gerçekleşti. Özellikle yılın son çeyreğinde kurların rekor seviyelere ulaşmasının etkisiyle selüloz maliyetlerinin artması sektörün kârlılığı üzerinde baskı yarattı. 2016 yılında sektörün kapasite büyüklüğü yaklaşık 971 bin ton ile önceki yıla göre yüzde 21 büyüdü.
AVANTAJ Temizlik kâğıtları sektörünün ihracatı son 4 yılda yüzde 100’ün üzerinde artarken, 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 92 büyüdü. Sektörün yakın coğrafyasında net ihracatçı, çevre ülkelerin net ithalatçı olması pazarı olumlu etkiliyor. Sektörün hammaddesi olan selülozun ithal edilmesi nedeniyle kur riskine maruz kalması ise en önemli sorunlardan biri.
YİMSER 2016’da miktar bazında yüzde 2,2, ciro bazında yüzde 7,2 büyüyen sektörün cirosu 3,8 milyar TL’ye ulaştı. 2017’de sektörde yüzde 7-10 seviyelerinde büyüme bekleniyor. İhracatta ise artış beklentisi yüzde 10 seviyesinde. Viking Kağıt Genel Müdürü Abdullah Akçasız, “Türkiye’de 6 kg. seviyelerinde olan kişi başı tüketimin halen Avrupa ülkelerinin altında kalması sektörün büyüme potansiyelini ortaya koyuyor” diyor.MOBİL TİCARET
YÜKSELİŞ SÜRÜYOR

HACİM
2015 yılında 24,7 milyar TL olan e-ticaret hacmi 2016’da 30 milyar TL’yi geçti. Mobilin e-ticaret içindeki kullanım oranlarına bakıldığında ise sürekli bir yükseliş görülüyor. 2012 yılında yüzde 5’ler seviyesinde olan e-ticarette mobil kullanım oranı 2016’da yüzde 50’yi geçti. Ancak mobil ticaretin satışa dönüşme oranı yüzde 0,70 seviyelerindeyken bu oran masa üstünde yüzde 1,75 seviyelerinde.
GÜNDEM Mobil ticaretin en önemli artıları pratik olması, her an erişilebilir olması ve satın alma isteği uyandırdığı anda bunun gerçekleşmesi. Son dönemde ise yeni ödeme sistemlerinin, mobil cüzdanların yaygınlaşması özellikle güvenlik endişelerinin giderilmesi açısından çok olumlu.
CİRO Ekosisteme yönelik tüm araştırmalar mobilin kullanım oranları, satışa dönüşüm oranları ve ortalama sepet değerleri göz önüne alındığında mobil ticaret cirosunun e-ticaretin üçte birini geçtiğini gösteriyor. MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Işık İlhan, “Mobil ticaretin çok yakında ciro anlamında da desktop rakamlarının üzeri ne çıkacağı tahmin ediliyor. 2017 yılı sonunda 20 milyar TL gibi bir ciro görmek şaşırtıcı olmayacak” diyor.ÇELİK
POZİTİF DÖNÜŞ VAR

KONUM
Küresel piyasalardaki olumsuzluklar ve çelik fiyatlarının küresel ölçekteki düşüşüne rağmen, 2016 yılında sektör olumlu neticeler elde etti. Sektör üretimini 2016’da yüzde 5,2 artırarak 33,2 milyon tonla dünya sıralamasında 8’inci, Avrupa sıralamasında ise 2’nci oldu. Ayrıca 2016’da 16,5 milyon ton toplam ihracatıyla dünya 9’uncusu, 7 milyon ton inşaat çeliği ihracatıyla dünya 2’ncisi konumunda yer aldı.
KUR ETKİSİ Döviz kurundaki artış, iç piyasa alım gücünün TL olmasından dolayı sektörü olumsuz etkiliyor. Buna karşın döviz kuru artışı kısa süreli de olsa ihracata olumlu yansıyor. Fakat dövizdeki artış ihracat gelirini artırıyor gibi görünse de çelik sektörü açısından yüksek kur, iç talepte daralmaya yol açıyor ve ithal girdi maliyetlerini yükseltiyor.
BEKLENTİ Kamu yatırımlarının artacağının açıklanması, bazı önemli projelerin devreye girecek olması, kentsel dönüşümün hızlanmasının beklenmesi, çelik ürünlerini girdi olarak kullanan konut, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerindeki satışların iyiye gitmesi nedeniyle 2017’de sektörün daha iyi bir yıl geçireceği öngörülüyor. Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, “2017 yılında küresel çelik piyasalarındaki toparlanma beklentisiyle ihracatımızda minimum yüzde 15 artış olacağını öngörüyoruz” diyor.İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz