En hızlı büyüme kısa mesafede

2010'da otobüs taşımacılığı yapan şirketlerin yeni araç yatırımı 15 milyar doları buldu.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En hızlı büyüme kısa mesafede


(TAŞIMACILIK)

250 MİLYON YOLCU
  Otobüsle seyahat eden yolcu sayı da 9 yılda 140 milyondan 250 milyona yükseldi. Yolcu sayısında yüzde 78 artış yaşandı. Havayolu taşımacılığının hızlı gelişmesine karşın yolcu sayısı artıran otobüs firmalarının büyümesinde duble yolların sayısının artması, turizmdeki olumlu gelişmeler etkili oldu. Şehir içi taşımacılıkla birlikte otobüsle seyahat eden yolcu sayısı 1 milyara yükseldi.

MANEVİ SİGORTA Özel havayolu taşımacılığının gelişmesi, sektörü sadece uzun mesafeli destinasyonlarda etkiledi. Kısa mesafeli taşımacılıkta etkili olmadı. Sektörün çözüm bekleyen 3 önemli sorunu bulunuyor. Bunların başında ÖTV geliyor. ÖTV oranının turizmde olduğu gibi yüzde 8'e düşürülmesi isteniyor. Bunu, sigorta sorunu izliyor. ABD'deki gibi maddi tazminatın manevi ile birleştirilip sigorta poliçesinin içine alınması talep ediliyor.

YÜZDE 20 BÜYÜME Şehirlerarası yolcu taşımacılığına getirilen sınırlamalarla sektördeki firma sayısı 380'e düştü. Yakın destinasyonlarda büyümenin devam edeceği öngörülüyor. TOFED Genel Sekreteri Mevlut ilgin, sektörü şöyle değerlendiriyor: "Havayolu taşımacılığı sektörü olumsuz etkilemedi. Otobüs firmaları her geçen gün yolcu sayılarını artıyor. 2011'de şehirlerarası yolcu sayısının yüzde 20 büyümesini bekliyoruz. Bu hedef gerçekleşirse şehirlerarası otobüs yolcu sayısı 300 milyona çıkacak."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz