Fiyat artışı sürecek

Sektörün en büyük sorunları arasında yüksek vergi oranları ile uluslararası piyasalardaki hızlı fiyat artışı geliyor

1.03.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Fiyat artışı sürecek
(AKARYAKIT)

FİYATLAR ARTTI
Mısır, Libya ve Tunus'taki ayaklanmalar, petrol fiyatlarını 2008'den bu yana en yüksek düzeye taşıdı. 2009'da krizle birlikte düşen petrol fiyatları, 100 doları aştı. 2009'da 64 milyar lira olan akaryakıt sektörünün büyüklüğü, 2009'da da aynı kaldı. 2010'da ise fiyat artışlarına paralel olarak sektörün cirosu 75 milyar liraya yükseldi. Tüketimin artmamasına karşın pazardaki büyüme yüksek seyreden petrol ve akaryakıt fiyatlarından kaynaklandı.

YÜKSEK VERGİ
Sektörün en büyük sorunları arasında yüksek vergi oranları ile uluslararası piyasalardaki hızlı fiyat artışı geliyor. Bir diğer sorun da bayilerin yüksek kâr marjları. istasyonların mülkiyetinin dağıtım şirketlerine ait olmaması bayilerin kâr marjını artırdığından fiyatların aşağıya inmesini önlüyor. Yüzde 7-8 arasında değişen bayi kârlarının Avrupa ortalamasına çekilmesi isteniyor. Önümüzdeki dönemde yurtdışındaki gibi dağıtım şirketlerinin bayilerinin kendilerine ait olması gündeme gelebilir.

OLUMSUZ DÖNEM
Petrol fiyatlarıyla ilgili beklentiler, fiyatların daha da yükseleceği yönünde. Süveyş Kanalı'nın kapanması durumunda brent petrolünün varil fiyatının 200 doların üzerine çıkma ihtimali var. Full Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Yalı'nın değerlendirmesi şöyle: "2009 ortasından itibaren fiyatlar tekrar artış trendine girdi. Bu trendin 2011 'de de sürmesini bekliyoruz. Fiyatlar, global ekonominin gidişatıyla paralel hareket edecek. Motorine geçiş ile birlikte bu ürünün ithalatının daha kısıtlı olması nedeniyle ilave artış olabilir."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz