Hedefin üzerinde büyüme yaşandı

Türkiye, 2 yıl önce Avrupa'nın en büyük 5'inci plastik üreticisiydi.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedefin üzerinde büyüme yaşandı


(PLASTİK)

ÜRETİMDE ARTIŞ YAŞANDI
Türkiye, 2 yıl önce Avrupa'nın en büyük 5'inci plastik üreticisiydi. Geçen yıl ise 6,1 milyon ton plastik üretince Avrupa'da 4'üncü sıraya yükseldi. 2009'u krizden etkilenmeden kapatan sektörün geçen yılki direkt ihracatı 3,5 milyar dolar oldu. Dolaylı ihracatla birlikte toplam tutar 9 milyar dolara yaklaştı. En yüksek büyüme ise üretimde gerçekleşti. Üretim, hedeflenen tutarın üzerine çıkarak yüzde 18 büyüdü. En hızlı büyüyen alt sektör ise ambalaj oldu.

DIŞA BAĞIMLILIK SORUN Sektörün en büyük sorunu hammaddede dışa bağımlılık... Yüzde 18'lik büyümeye karşın hammadde üretimi aynı oranda kaldı. Dışa bağımlılığın azalması için yeni petrokimya yatırımlarının yapılması ve mevcut kapasitenin artırılması gerekiyor. Enerji maliyetlerinin yüksekliğinin yanı sıra fiyat istikrarının olmayışı ile kârlığın az oluşu da sıkıntı yaratıyor. Ayrıca ara eleman bulmakta yaşanan sıkıntılar da sektörün önemli sorunları arasında.

YÜZDE 15 BÜYÜME Üretim ve ihracattaki büyümenin yüzde 15 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Bu gerçekleşirse sektörün ihracatı 4,9 milyar dolara, üretimi ise 7 milyon tona çıkacak. Plastiğin büyüme potansiyeli olan bir sektör olduğunu söyleyen Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Mehmet Uysal, şu değerlendirmede bulunuyor: "Plastik hayatımızın hemen hemen her alanında kullanılıyor. Sektörümüz Avrupa 4'üncü olarak başarısını kanıtladı. Bu başarının gelecekte de devam edeceğini düşünüyorum."

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz