İşletmelerin gücünü artıracak

Mustafa Güneş, e-Fatura’nın mükelleflerin Gelir İdaresi’ne olan bildirim yükümlülüklerinin azalacağını söylüyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İşletmelerin gücünü artıracak
e-Fatura uygulaması, şirketlere maliyet, zaman ve emek tasarrufunun yanı sıra yönetimsel pek çok avantaj sağlayacak. Gelir idaresi başkan yardımcısı mustafa güneş, şirketlerin, yıllar sonra bile aradıkları faturalara hızlı bir şekilde ulaşabileceğini söylüyor. Bu sistem sayesinde denetim süreçleri de hızlı, etkin ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Dünyada 1960’lardan beri uygulanan e-Fatura (elektronik fatura), Avrupa’da büyük şirketlerin tedarikçilerini bu sistemi kullanmaya zorlamasıyla yaygınlaştı. Sistem, maliyet ve zamandan tasarruf, yönetilebilirlik gibi avantajları sebebiyle şirketlerin ilgisini çekti. Uluslararası raporlara göre e-Fatura uygulaması, firmalara cirolarının ortalama yüzde 2’si kadar kaynak tasarrufu sağlayabiliyor. e-Fatura uygulamasının Türkiye’de yaygınlaşması ise dünyadakinin tersine, devletin desteğiyle sağlanıyor. Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Mustafa Güneş, e-Fatura’nın mükelleflerin Gelir İdaresi’ne olan bildirim yükümlülüklerinin azalacağını söylüyor. Bununla beraber sahte belge ticareti ve kayıt dışı ekonomi konusunda da önemli bir katalizör olacağının altını çiziyor. e-Fatura’ya geçişin şirketlere maliyet konusunda da ciddi avantajlar sağlayacağını hatırlatan Güneş, “Yurtdışında yapılan çalışmaların sonucuna göre e-Fatura kağıt faturaya kıyasla gönderen taraf için yüzde 57, alan taraf için ise yüzde 62 tasarruf sağlıyor. Tasarruf sağladıkları alanlar ise arşivleme, ödeme ve nakit yönetimi, anlaşmazlık yönetimi, kontrol ve onaylama, faturayı kağıt ortamda gönderme ve alma gibi süreçleri de kapsıyor” şeklinde konuşuyor.

e-Fatura’ya geçiş şirketlerin performansına nasıl katkıda bulunuyor?

e-Fatura uygulamasını kullanan firmalar, kağıt faturadan kurtularak baskı, yazdırma, posta ve arşiv maliyetlerini büyük ölçüde azaltacak. Bunula beraber zaman, mekan ve emekten tasarruf sağlanacak. İşletmeler yönetimsel birçok avantaj elde edecekler ve işletmeleri üzerindeki hakimiyetleri artacak. Firmaların nakit yönetimi kolaylaşacak. Şirketler yıllar sonra bile aradıkları faturalara hızlı bir şekilde ulaşabilecek, iç denetim süreçlerini hızlı, etkin ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz