Potansiyelle büyüyecek

Motosiklet satış adetleri toplam adet olarak kıyaslandığında Avrupa'daki satış adetlerine yakın görünüyor.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Potansiyelle  büyüyecek
Motosiklet
SATIŞTA AVRUPA’YA YAKIN
2011 yılında 250 cc'ye kadar olan motosikletlerin ÖTV oranında yapılmış olan indirim sonucunda satışlarda yüzde 47'lik bir artış yaşandı. Fakat yapılan indirimin sadece 250 cc'ye kadar olan bölümde uygulanması nedeniyle artış 2012 yılında yerini yüzde 10'luk bir düşüşe bıraktı. Motosiklet satış adetleri toplam adet olarak kıyaslandığında Avrupa'daki satış adetlerine yakın görünüyor. Fakat satışların segment ve motor hacmi bazındaki dağılımının homojen olmaması sektörün gelişimine sekte vuruyor.

ÖTV PROBLEMİ VAR
Sektörün en büyük problemi 2006 yılından beri uygulanmakta olan ÖTV. Bu yüksek vergi uygulaması sektörün gelişimini olumsuz etkiliyor. Ayrıca Türkiye'de otomobil ve ağır vasıta sürücülerinin trafik kurallarına uymamaları nedeniyle motosiklet kullanmak tehlikeli bulunuyor. Oysa trafik kazalarına karışan araçların oranları incelendiğinde motosikletlerin kaza oranı diğer araçlara göre çok daha düşük. Olumsuz görünen motosiklet algısının değişmesi, sektörün bu yılki birinci öncelik konusu.

5 YILLIK HEDEFİ 400 BİNİ AŞMAK
2013 yılı için sektör, satış adedi açısından yüzde 12 civarında bir artış bekliyor. Sektör büyümeden umutlu. Çünkü ülke nüfusu ile mevcut motosiklet sayısı oranlandığında henüz motosiklet kullanmayan büyük bir potansiyel olduğu görülüyor. Motosiklet Endüstrisi Derneği'nin (MOTED) sektör değerlendirmesi şöyle: "Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz 2006 yılında ülkemizde görülen 400 bin adedin daha da üzerine çıkmak. Motosiklet kullanımının ülkemizde daha fazla teşvik edilmesi gerekiyor.”

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz