Sektör yavaş büyüyor

Telekomünikasyon pazarının yeteri kadar büyümediği ve yapısının da değişmediği görülüyor.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sektör yavaş büyüyor
Telekomünikasyon

YENİ ŞİRKETLER ÇIKMIYOR
Mobil, sabit, internet ve diğer telekomünikasyon hizmetlerini içeren pazarın cirosu, 2008 yılında 21 milyar TL iken 4 yılda 30,8 milyar TL'ye ulaştı. Telekomünikasyon pazarının yeteri kadar büyümediği ve yapısının da değişmediği görülüyor. On yıldır sektörde halen Türk Telekom ve üç GSM işletmecisi var. Yeni şirketler çıkamıyor, çıkanlarsa büyüyemiyor.

ADİL REKABET ŞART
Mobil hizmetlerde belli  oranda bir rekabetin varlığından söz edilebiliyor. Ancak sabit telefon ve internet hizmetlerinde Türk Telekom'un ve onun iştiraki olan TTnet'in pazar paylan hala yüzde 90'lar seviyesinde. Rekabeti sağlayıcı yasal düzenlemelerin çoğunun uygulamasındaki sorunlar rekabetin gelişmesini engelliyor. Dünya telekomünikasyon hizmetlerinden elde edilen toplam ciro 1,5 trilyon dolarken, Türkiye'nin bu alanda elde ettiği toplam gelir 17 milyar dolar civarında.

YÜZDE 7 BÜYÜYECEK
2013 yılı için sektörün odağı evlere kadar yüksek hızlı haberleşme altyapısı imkanı sağlayan fiber optik şebekelerin yaygınlığının artması. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu'nun (BTK) milli yeraltı kablo kanallarını, herkesin bedeli karşılığı kullanabilmesi konusunda attığı adım sektörün gelişimi için umut veriyor. Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), son dönemlerde sektörün yıllık büyüme oranının yüzde 10'un altında gerçekleştiğine dikkat çekerken, "2013'te sektörde yüzde 7 civarı bir büyüme bekleniyor. Gerçek rekabet sağlanamaz, yeni nesil fiber şebekeler kurulamazsa bu artış hızında bir farklılık olmayacaktır” diyor.

Türkiye ve dünya ekonomisine yön veren gelişmeleri yorulmadan takip edebilmek için her yeni güne haber bültenimiz “Sabah Kahvesi” ile başlamak ister misiniz?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz