""2015'TE NEFES ALACAĞIZ""

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı SUZAN SABANCI DİNÇER, 2015 yılından çok umutlu. Düşen petrol fiyatlarının cari açıkta yaratacağı gerilemenin özel tüketim harcamalarına kaydırılmasıyla Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 büyüyebileceğini öngörüyor. Dinçer, “Petrol fiyatlarının düşük gitmesi ve düşük faiz ortamı Türkiye’ye çok yarayacak. Aslında 2015’te nefes alacağız. Tüm bu etkenler Türkiye’yi müspet etkileyecek, ülkeye sermaye girişleri olacak” diyor.

5 MART, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"2015'TE NEFES ALACAĞIZ"
Aslında finans dünyası, 2015’in geçen yıla göre bankacılık alanında daha rahat geçeceği konusunda hemfikir. Ancak AB ve Rusya’nın büyüme sancıları nedeniyle yine de sektörde riskler yakından gözleniyor. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise 2015’in pek çok anlamda Türkiye’nin fırsat yılı olacağını düşünüyor. Dinçer, düşen petrol fiyatlarının ve global düşük faiz ortamının Türkiye’yi çok olumlu etkileyeceğini her fırsatta vurguluyor.
“Petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte 2015 hedeflerimizi revize ettik” diyen Suzan Sabancı Dinçer’e göre petrol fiyatı bu yıl 50 dolar seviyesinde giderse cari açığın milli gelire oranı yüzde 3’e geliyor ve kamu iradesi 2015’te bu oranın 2014’teki gibi yüzde 4,5’e doğru çıkmasını uygun görürse özel tüketim harcamaları büyüyecek. Bu durumda ülkenin büyümesi de hedeflenen yüzde 3,5’ten yüzde 5’e kadar çıkabilecek. Ayrıca Türk bankaları bu yıl yurtdışı piyasalarda uzun vadeli kaynak sağlamada da aktif olacak. Akbank da bu ortamda 2015’te toplam kredilerde yüzde 17 büyüme öngörüyor. Suzan Sabancı Dinçer, “Bu yıl proje finansmanı, kurumsal krediler ve ticari kredilerde etkin olacağız. Aynı şekilde ihracat odaklı kredilerde daha yüksek büyüme öngörüyoruz. Bazı kredi kalemlerinde yüzde 13 büyürken bazı kalemlerde de yüzde 20 büyüme yakalayacağız” diyor. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer, 2015 yılının dünya ekonomileri ve Türkiye için tablosunu çiziyor ve bu ortamda bankacılık sektörünün ve Akbank’ın yakalayacağı fırsatları şöyle aktarıyor: 
* 2013’te son görüşmemizde global ekonomide dinamiklerin değiştiği bir dönemden geçtiğimizi söylüyordunuz. Bugün global ekonomide iklim nasıl? 
* 2015 yılında dünyada büyük ekonomilerde ayrılmalar görüyoruz. Özellikle bu yılın ABD ve dolar yılı olması bekleniyor. ABD’de hem ekonomik büyüme hem istihdamda iyileşme hem de doların değer artışı söz konusu. Piyasaların tahmini, FED’in yılın ikinci yarısından sonra bir faiz artırımına gitmesi yönünde. Tüm bu etkenlerle ABD çok pozitif yönde ayırıyor. Avrupa Birliği’nde ise dezenflasyonist bir yapı görüyoruz. Büyüme düşük, yüzde 1 mertebesinde olacak. Avrupa Merkez Bankası da piyasanın tahminlerine göre 500 milyar Euro civarında varlık alımına devam edecek. Avrupa’da görünüm, ABD’ye kıyasla son derece durağan, düşük faizli bir ortam görüyoruz. Diğer bölgelere baktığımızda ise Japonya’da yüzde 0,8 gibi düşük bir büyüme bekliyoruz. Çin de yüzde 6 büyüyecek ki bu da Çin için göreceli düşük bir büyüme. Rusya da Türkiye için önemli, Rusya’da ekonominin daralması ihracatımızda düşüş yaratacak. Ancak petrol fiyatlarındaki düşüşle karşılaştırdığımızda bu negatif etki minimum olacak gibi görünüyor. Para piyasalarında da farklılıklar görüyoruz. Amerika’da faizlerde normalleşme olacak. Avrupa’nın büyük ekonomilerinde faizler düşük olacağı için piyasalar ABD’de de faizlerin çok yükselmeyeceği görüşünde. Sonuçta 2015’te çok güçlü dolar, zayıf yen ve zayıf Euro göreceğiz. Bu konjonktür, gelişmekte olan ülkelerin tahvilleri ve sabit faizli getirilerinde düşük faiz ortamının devam edeceğini gösteriyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz