4 bankanın ilk 3 yarışı

Bankacılık sektöründe 45 banka faaliyette. Sayı çok olunca rekabetin şiddeti de artıyor.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
4 bankanın ilk 3 yarışı
Mevduat, kredi kartı, krediler gibi temel kategorilerde bu rekabet kıyasıya bir yarışa dönüşüyor. Dolayısıyla her kategorinin kazananı farklı. En hızlı lider değiştiren kategorilerin başında kredi kartları geliyor. İlk 4 banka sürekli birbirinden pay kapmaya çalışıyor. Mevduatta ilk 3 arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Krediler tarafında her banka farklı bir büyüme stratejisiyle farklı bir krediye odaklanıyor. Yatırım fonları, proje finansmanı ve KOBİ kredileri ise gelecekte rekabetin en çok görüleceği alanlar olarak dikkat çekiyor.

Türkiye Bankalar Birliği’nin istatistikleri, sektör için kritik bilgiler içeriyor. Rakamların ayrıntılarına girdiğinizde, tahmin ettiğinizden farklı tablo ve paylarla karşılaşıyorsunuz, 2012 rakamlarına göre Türkiye’de kredi kartlarında lider olan Akbank’ın, konut ve ihtiyaç kredileri gibi sektörün en büyük kalemli kredilerinde 3’üncü sırada yer alması bu önemli verilerden sadece biri... Mevduatın en büyük bankası İş Bankası ise kredi kartı cirosunda kendine 4’üncü sırada bile yer bulamıyor. Buna karşın Finansbank, 3 büyük bankayı takip ederek 4’üncülüğe oturuyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Türkiye’de tasarrufların ve kişi başına düşen gelirin artmasıyla krediler tarafında kategorilerin daha derinleşmesi bekleniyor. Finans sistemi derinleştikçe lider bankaların da çok daha net ortaya çıkacağı düşünülüyor. Aynı şekilde kredi kartlarında da ilk 3 sürekli olarak kendi aralarında pay yarışını sürdürüyor.

MEVDUATTAKİ YARIŞ
Bireysel bankacılık içinde en büyük kalemi mevduat oluşturuyor. Mevduatta TBB’nin 2012 sonu verilerine göre yüzde 15,4 pazar payıyla Ziraat Bankası lider. İkinci İş Bankası ve üçüncü sırada Garanti Bankası yer alıyor, İş Bankası, konjonktür ne yönde gelişirse gelişsin sağlam müşteri ilişkileri ve etkin aktif-pasif yönetimi politikalarıyla payını koruma kararında. Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, “Son 5 yıldır ilk 3’te yer almayı başardığımız ve bizi likidite açısından rahatlatan mevduat ürününde aktif olmaya devam edeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz