5 milyar doları yakalar yavaşlarız

Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir ile bankanın olgunlaşma dönemindeki yeni adımlarını, yurtiçine ve dışına yönelik hedeflerini konuştuk.

1.04.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
5 milyar doları yakalar yavaşlarız
Aktif Bank, 6 yılda 53 kat büyüdü. Üstelik bunu şubesi ve mevduat toplama izni olmadan yaptı. 2013’te daha görünür ve daha dokunulabilir olmayı hedefleyen banka, kâr odaklı ilerlemesini sürdürüyor. Genel müdür Dr. Önder Halisdemir, bu yıl başlayan olgunlaşma döneminde hedeflerinin bankayı 5 milyar dolarlık büyüklüğe çıkarmak olduğunu söylüyor. 2018’den önce bu hedefi yakalayacaklarını açıklayan yönetici, “5 milyar dolar kendimizi iyi hissettiğimiz bir büyüklük olacak. Bu rakamı ne zaman yakalarsak ben orada frene basarım” diyor. Aktif Bank, yarattığı yeni nesil bankacılık modeliyle farklı bir yere sahip. Yapılandığı 2007’den bugüne 53 kat büyüdü. Üstelik bunu şubesi ve mevduat toplama izni olmadan yaptı. Bankanın kârlılığı da sektöre göre gayet yüksek. Banka kârını 2012’de, bir önceki yıla göre yüzde 65 artarak 82 milyon TL’nin üzerine taşıdı. Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir, “Bugün 3,5 milyar TL’yi geçen bir aktif büyüklüğe kavuştuk. Türkiye’nin en büyük yatırım bankası haline geldik” diyor. Bu yıl 5 binin üzerinde küçük işletmenin kullanacağı yeni bir platform açacaklarını da belirten Halisdemir, ikinci beş yıllık olgunlaşma döneminde bankayı 5 milyar dolarlık büyüklüğe çıkarmak istiyor. “Atletik büyüklüğümüzü kaybetmeyelim istiyoruz. 5 milyar dolar kendimizi iyi hissettiğimiz büyüklük olacak. 5 milyar doları ne zaman yakalarsak ben orada frene basacağım” diyor. Aktif Bank Genel Müdürü Dr. Önder Halisdemir ile bankanın olgunlaşma dönemindeki yeni adımlarını, yurtiçine ve dışına yönelik hedeflerini konuştuk:

Capital: Bankacılıkta farklı bir yapıya sahipsiniz. Bankanızın performansı, sektörle paralel mi?
- 2012, bizim için başarılı bir yıl oldu. Aktif büyüklükte yüzde 40 ve kârda yüzde 60 büyüme yakaladık. Sektörde aktif büyüklük olarak 25’inci sıraya yükseldik. Banka, yeni yapılanma geçirdiği 2007’den bugüne yaklaşık 53 kat büyüdü. Bugün 3,5 milyar TL’yi geçen bir aktif büyüklüğe kavuştuk. Bu şekilde Türkiye’nin en büyük yatırım bankası haline geldik. Geçtiğimiz yıl kârımız, 2011 yılına göre yaklaşık yüzde 65 artarak 82 milyon TL’nin üzerine çıktı. BDDK verilerine göre sektörün aktif kârlılığı yüzde 1,66 iken Aktif Bank’ın yüzde 2,34. Öz-sermaye kârlılığı da sektörde yüzde 13’ün altındayken Aktif Bank’ınki yüzde 19,65 oldu. Ayrıca tahsili gecikmiş alacaklarımız da binde 7 seviyesinde. Sektörde bu oran yüzde 3. Yani büyüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz