"Bankacılar neye bakıyor?"

Volatil ekonomi ortamında bankacılar, kurumlarını sağlıklı büyütme savaşı veriyor. Her yönetici, hem bankasında hem sektörde işlerin yolunda gidip gitmediğini farklı göstergelerden izliyor. Banka tarafında verimlilik, dijitalleşme ve aktif kalitesiyle ilgili veriler sürekli takip altında tutuluyor. Sektör ise 8 ana göstergeyle sürekli check-up’tan geçiriliyor. Bankacılara göre net faiz marjı ve kredi/mevduat rasyosu bugünden alarm veriyor. Takipteki krediler ve aktif kârlılıkta da kırmızı çizgiye yaklaşılıyor.

13 AĞUSTOS, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Bankacılar neye bakıyor?
Banka için benim en çok baktığım gösterge, aktif kompozisyonu ve özellikle kredilerin kalitesi. Bugün faizi düşürerek çok hızlı kredi satılıyor ama önemli olan uzun vadede çalışanlara sağlıklı bir banka bırakmak. 3 yıl önce satılan bir kredinin negatif etkisi bugüne yansıyor. Dolayısıyla ben ‘Aktifimiz kaliteli büyüyor mu’ buna bakarım. Bu, benim için kârlılıktan bile önemli…” Bu sözler, Türkiye’nin en büyük özel bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer’e ait. Gerçekten bu dalgalı ekonomik ortamda hem bankaların yönetim kurulları hem bankacılar, kurumlarını sağ salim büyütme savaşı veriyor. Geçirdiğimiz volatil dönemde her bankacı, işlerin sağlıklı gidip gitmediğini farklı göstergelerden izliyor. Bir kazaya uğramamak adına hem sektör hem bankaları için bu göstergelerden gözlerini ayırmıyorlar. Bugün bu hayati göstergelerin bazıları, sektörün geleceği için alarm vermeye başladı bile…
NET FAİZ MARJI ÖNEMLİ Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, sağlıklı büyümede ilk olarak net faiz marjının takip edilmesi gerektiği görüşünde. Aydın, “Banka için net faiz marjını, yani topladığımız kaynakla kullandırdığımız kaynak arasındaki marjı çok önemsiyoruz. Toplamda 50 TL kazandım demek başka, kredi başına net faiz marjım yüzde 4 demek başka. Eğer net faiz marjı daralır, sorunlu kredilerin oranı artarsa sorun var demek. Bu bankanın kârlılığını zorlar” diyor. Gerçekten de net faiz marjı, yıllar içinde gerilemeye devam ediyor. Hatta son bir yıldır alarm veriyor. Öyle ki 2012 sonunda yüzde 4,1’lerde bulunan oran, 2014 sonunda yüzde 3,5’e indi. 2015 yılı ilk çeyreğinde ise bir nebze toparlanarak yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. ABank Genel Müdürü Meriç Uluşahin’a göre bu gerileme, enflasyonun etkisi kadar sektördeki rekabetin de ne kadar yoğun olduğunu gösteriyor. Uluşahin, “Enflasyonun düştüğü ve bankaların komisyon gelirlerine sınırlama geldiği bir dönemde kârlılıktaki daralmanın komisyon ve diğer gelir kalemleriyle desteklenebilmesi, hatta uygulamalarda bazı esneklikler sağlanması yerinde olacak” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz