Çok düşük fırsatlar var

Serra Akçaoğlu ile sektörün geleceğini, büyüme alanlarını ve banka olarak kurdukları stratejileri konuştuk...

18.02.2016 16:55:160
Paylaş Tweet Paylaş
Çok düşük fırsatlar var
Türkiye seçim sürecini atlattı. Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu’na göre seçimlerden karar alabilecek tek bir hükümet çıkması da olumlu. 2016 yılına umutlu bakan Akçaoğlu, “İyi bir dönemdeyiz. Dünyada önemli fırsatlar var ama kamu ve özel sektör çalışarak ev ödevlerimizi iyi yapmamız gerekiyor” diyor. 2016’da sektörün yüzde 15 civarında büyüyeceğini öngören yönetici, büyümenin özellikle KOBİ ve ticari bankacılıktan geleceğini düşünüyor. Bireysel bankacılıkta özellikle mobil bankacılık alanında büyüme olacağını söyleyen Akçaoğlu, enflasyonu düşürmeyi başarabilirsek kredi kartlarının kullanımının biraz azalabileceğine dikkat çekiyor. Gelişmiş ülkelerdeki gibi ülkemizde de nakit kartlara dönme modelinin realize olabileceğini belirtiyor. Akçaoğlu, “Kurumsal bankacılıkta da şirketlerin banka kredilerinden ziyade sermaye piyasalarına açıldığını, bono ihraçları yaptığını göreceğiz” diye konuşuyor. Citibank Türkiye Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ile seçim sonrası bankacılığın röntgenini çektik. Sektörün geleceğini, büyüme alanlarını ve banka olarak kurdukları stratejileri konuştuk:
* Seçim sonrası bankacılık ve iş dünyasında ortamı nasıl değerlendiriyorsunuz?
 Seçimlerin atlatılması ve önümüzdeki 4 yıl seçim olmaması ülkemiz için büyük bir avantaj. Seçimlerden karar alabilecek tek bir hükümet çıkması da piyasalar açısından olumlu. Citi’nin 100 ülkede mevcudiyeti var ve dünya çapında hem kurumsal hem piyasa yatırımcılarıyla sürekli görüşüyoruz. Bu yatırımcıların ve bizim görüşümüz aynı: Türkiye ekonomisi, seçimlere, dünya çapındaki volatiliteye ve bunların etkilerine rağmen son birkaç yılda çok dayanıklı olduğunu gösterdi, önemli bir testten geçtik. Artık Türkiye iş dünyasının kurumsallaştığını da gördük. Bütçe açığımız yüzde 1-1,5 oranıyla diğer ülkelere göre oldukça düşük. Ayrıca ekonomimiz tek sektöre bağlı değil, birçok sektörde iyiyiz. Ülkemiz stratejik konumu itibarıyla Doğu ile Batı arasında köprü. Çok kuvvetli bir bankacılık sektörümüz var, volatilite ve geçirdiğimiz döneme göre sermaye yeterlilik rasyolarımız iyi. Tüm bunlar, ekonomimiz açısından olumlu noktalar. Ülkemizde toplam kurumsal firmaların açık pozisyonu 170 milyar dolar civarında olmasına rağmen burada kısa vadede 6 milyar dolar fazla veriyoruz. Yani firmaların döviz borcu orta ve uzun vadeli gerçekleşiyor. Ama tabii bazı yerleri çok çalışmamız lazım. Gelişmekte olan ülkelerde yüzde 5 üzerinde bir büyüme modeli görüyoruz. Türkiye’de de kamu ve özel sektör birlikte çalışarak bu büyüme stratejisini uygulamalıyız. İyi bir dönemdeyiz. Dünyada önemli fırsatlar var ama kamu ve özel sektör çalışarak ev ödevlerimizi iyi yapmamız gerekiyor. Reformları gözden geçirmeliyiz. Bir de yüzde 8’lerdeki enflasyonu düşürmeliyiz, büyümeye destek model gerekiyor. 
* Seçimler sonrasında iş dünyasında bir rahatlama hissediliyor mu peki? 
 Türk şirketlerinde bir rahatlama var. Aslında geçtiğimiz dönemde de Türk şirketleri hayatlarına  devam etti, hepimiz işimize baktık. Bugün birçok Türk şirketi, dünyada satın almalara başladı, global paylarını artırıyorlar. Dünyada yatırımcılar da seçimleri izledi, şimdi ülkenin büyüme modelinin nasıl olacağını ve aksiyonların neler olacağını inceliyorlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz