"Çoklu varlık fonlarını Türkiye'ye getirdik"

HSBC Portföy Yönetimi Genel Müdürü Namık Aksel, Pazar paylarının da yüzde 5-6 arasında değiştiğini söylüyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Çoklu varlık fonlarını Türkiye'ye getirdik
HSBC Portföy, 2003 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Türkiye’de üç ayrı bireysel emeklilik şirketinin fonları ile birlikte toplam 3.6 milyar liralık bir portföyü yönetiyor. Sektörde beşinci sırada bulunduklarını belirten HSBC Portföy Yönetimi Genel Müdürü Namık Aksel, Pazar paylarının da yüzde 5-6 arasında değiştiğini söylüyor. Türkiye’de ‘aktif yönetim’e büyük önem verdiklerini belirten Aksel, “biz alfa yaratan ve hisse senedi ile sabit getiride uzmanlaşmış bir şirket olarak piyasada yer almak istiyoruz” diyor.

Stratejisini Türkiye'de en büyük 5 portföy yönetim şirketi arasında yer almak olarak belirleyen HSBC Portföy'ün Genel Müdürü Namık Aksel, aynı zamanda ‘aktif yönetim'le piyasada fark yaratmak istediklerini belirtiyor. Kendi grupları dışındaki gruplara da hizmet verdiklerinin altını çizen Aksel, yeni düzenlemelerle sektörün önümüzdeki yıllarda hızı bir şekilde büyüyeceğini öngörüyor:

HSBC Portföy ne zaman kuruldu?
HSBC Portföy 2003 yılında kuruldu. Daha önceden de HSBC Yatırım olarak zaten faaliyetlerimiz vardı. Ancak bireysel emeklilik sisteminin kurulması ile birlikte birçok portföy yönetim şirketi ile birlikte HSBC Portföy de piyasaya girip faaliyetlerine başladı.

Sektördeki yeriniz nedir?
HSBC Portföy kurulduğundan bu yana sektörde hep ilk 10'da yer aldı. Bugün itibariyle yönettiğimiz fonların büyüklüğü 3.6 milyar TL'ye ulaştı ve piyasada 5'inciliğe yükseldik. 3.6 milyar TL'nin 2 milyarı yatırım fonu, 1.1 milyar TL'si de emeklilik fonlarında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz