Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 13:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı

CARİ AÇIK ETKİLİ OLABİLİR
Döviz tarafında ise cari açıktaki gerileme etkili olabilir. Zira mart ayında yıllık bazdaki rakamın, geçen yıl sonundaki 78 milyar dolardan 71 milyar dolara kadar indiği görüldü. İstisnai gün uygulamalarının döviz piyasası üzerinde etkili olacağını düşünüyoruz. Böylelikle döviz piyasasında aşırı hareketler engellenmiş olur. Euro/dolar paritesine bakıldığında temel verilerin dolar lehine olduğu zaten biliniyor. Teknik olarak baktığımızda ise 1,26’nın daha önce ağustos ve ocak ayında test edilen kritik dip
seviyeleri olduğunu görüyoruz. Şu anda da buraya yakınız. Kırılması durumunda 1,20’lere hızlı şekilde gelinebileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla mutlaka döviz yatırımı yapmak isteyen yatırımcı için dolara yatırım daha cazip görünüyor.
ALTIN ŞU AN RİSKLİ
Altın şu için riskli bir yatırım aracı. Zira hem dolar bazında altın fiyatına, hem de TL/dolar kuruna bağlı. Yatırımcı açısından her ikisini de doğru tahmin ederek pozisyon almak çok kolay değil. Dolayısıyla altın içerikli fonlar, yatırımcı açısından daha doğru ürünler. Üçüncü parasal genişleme kararının gelmediği bir ortamda, piyasalardaki genel satış dalgasından altın da payını alıyor. Öte yandan doların diğer para birimlerine karşı güçlenmesi de dolar bazında altın fiyatını olumsuz etkiliyor. Ancak işlerin kötüye gitmesi durumunda güvenli liman alımları gündeme gelebilir.

Capital: Son dönemde yatırımcının en çok izlediği yatırım araçlarından biri kur. Kur için TCMB’nin elinde ilave silahlar neler olabilir?
- TCMB ’nin kur konusunda belirgin bir taahhüdü yok. Zaten enflasyon hedeflemesi uygulanırken kur hedefi olması da mümkün değil. Zira bir yandan böyle bir hedefin test edilmesi tehlikesi oluşurken diğer taraftan hedef kur seviyesinin gerçekten istenen enflasyon seviyesiyle uyumlu olup olmadığı garanti edilemez. Bu nedenle TCMB, kur hareketlerinin ancak ikincil etkilerini dikkate alacaktır. TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin gelişimine bakıldığında ciddi bir volatilite olduğu izleniyor. Söz konusu vo-latilite aslında döviz piyasasını da kontrol altında tutuyor. TCMB istisnai gün uygulaması ile piyasa likiditesini ciddi etkileme gücüne sahip. Bunun ötesinde daha fazla sıkılaştırmaya gitmeyecektir. Zira özellikle yurtdışı piyasalardan olumsuz haberler geldiğinde kurların bir miktar yükselmesi aslında tercih edilen bir durum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz