Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı

Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz sorularımızı yanıtladı.

1.06.2012 13:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
Düşüşler uzun vadeli alım fırsatı
Nisan başından bu yana özellikle AB kaynaklı sorunlarla birlikte piyasalarda ibre tersine döndü. Dolar yükselirken diğer yatırım araçlarında kayıplar var. Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü GÜLSEVİN YILMAZ, “Sabırlı olunması gereken bir dönem. Dalgalanmalar olacaktır. Yaz aylarında bu sıkıntılar devam edecek. TL ağırlıklı daha defansif portföyler tercih edilmeli” diyor. Yönetici, orta ve uzun vade için hisse değerlemelerine bakılarak fırsatların değerlendirilebileceğine dikkat çekiyor. Yılın ilk 5 ayında önce ‘boğa’ ardından ‘ayı’ piyasasının hakim olduğu bir süreç yaşandı. Dünyada parasal genişleme operasyonlarının etkisiyle boğa piyasasının yaşandığı yılın ilk üç ayında İMKB, gösterdiği yüzde 21’lik yukarı performansla dünyada en çok kazandıran borsalardan biri oldu. 2011 yılındaki kayıplarını telafi etti. Faizler yüzde 11’lerden yüzde 9’lara geriledi. Dolar kuru, 1.75’lere doğru hareket etti. Ancak daha aşağılara salınmadı. Altının ons fiyatı ise 1.550 dolarlardan 1.1750 dolar seviyelerine doğru hareket etti. Ardından nisan başından itibaren, başta AB olmak üzere global piyasalarda önce parasal genişlemeden istenilen sonuçların alınmadığı görülmeye başlandı. Bunların üzerine Yunanistan’da seçim sonrası yaşanan sıkıntılar, hükümet kurulamaması ve yeni bir seçime gidilecek olması, İspanya’nın dördüncü büyük bankasına el konulması gibi gelişmeler, piyasaları olumsuz etkiledi.
Tüm bu gelişmelerden Türkiye’deki piyasalar da nasibini aldı. Dolara karşı tüm para birimleri ve yatırım araçları olumsuz performans sergiledi. İMKB, ilk üç aydaki kazanımlarının yarısını geri verirken dolar 1,83’lerin üzerini test etti. Altının ons fiyatı 1.550 dolarları gördü. Faizdeki hareket ise daha sınırlı oldu ve yüzde 9,5 seviyeleri test edildi. İşte piyasaların geldiği bu kritik noktada, yatırım araçlarındaki beklentiyi ve yatırım stratejilerini Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz ile konuştuk.

Capital: Yılın ilk 5 ayında yatırım araçlarının getirilerini değerlendirir misiniz?
- Yılın başında global ortama ek olarak teknik göstergeler de olumlu havayı destekliyordu, İlk üç ayda borsa endeksi, yüzde 21 artış kaydetti, Sonrasında ise düşüş trendine girildi, Faiz tarafı biraz daha iyi görünüyor, Zira oradaki dinamikler biraz daha farklı, Halen yüzde 11 seviyesinin üzerinde bulunan enflasyonun, yıl sonunda yüzde 7 civarına inebileceğini düşünüyoruz, Emtia fiyatlarındaki gerileme buna destek olabilir, Bu nedenle verim eğrisinin kısa tarafında zaman zaman sert hareketler olurken uzun tarafta talebin daha fazla olduğunu gözlemliyoruz, Gösterge faiz ise yüzde 9,5-10 aralığında seyrediyor, Büyük itfa kalmamış olması nedeniyle bu durumun sürmesi beklenebilir, Döviz tarafında ise TCMB’nin istisnai gün uygulamalarının TL’nin görece güçlü kalmasına yol açtığı anlaşılıyor, TCMB’nin bu piyasayı kontrol gücü çok fazla, İstisnai gün uygulamaları TL’nin aşırı hareketlerine engel olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz