"Finansta yatırımlar sürüyor"

Ekonomi her ne kadar hükümet kurulamamasının etkisi ve dış piyasalarda sıcak paranın çıkışıyla sarsılsa da finans alanında yatırımlar sürüyor. Finansın önemli yöneticileri, bu zorlu günlerde devam eden yatırımlarını şöyle aktarıyor…

9 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Finansta yatırımlar sürüyor

Bu haziran ayında Türkiye Finans’ın genel müdürlüğü koltuğuna oturan Osman Çelik, faizsiz bankacılığa olan ilgiyle yatırımlarını sürdürdüklerini açıklıyor. Osman Çelik, bu yıl için yatırım planlarını şöyle aktarıyor: “Rekabetin artacağı yeni dönemde fon toplamaya öncelik vererek büyümeyi sürdürmeyi öngörüyoruz. Tabii kaynaklarımızı çeşitlendirmek için sukuk ihraçları da her zaman önceliğimiz olacak. Yeni yatırımlarla hedefimiz 2015 sonunda yaklaşık 40 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşmak. Orta vadede ise sektörde payımızı yüzde 2’lerin üzerine çıkaracağız. Hızla artan teknolojiyle mobil bankacılığın bugüne göre kullanım oranının yenilikçi ürünlerle birlikte oldukça artacağını ve müşteri- banka ilişkisinin bundan sonra dijital dünyada gelişeceğini öngörüyoruz. Bu doğrultuda ‘Yorulmadan Bankacılık’ anlayışıyla hem yeni fonksiyonların eklenmesi hem müşteri deneyiminin iyileştirilmesi amacıyla mobil şube, internet şubesi, ATM ve çağrı merkezine yönelik yatırımlarımız devam ediyor. Yeni ürün ve uygulamalar konusunda da yatırımları sürdürüyoruz. Yurtiçi şubeleşme faaliyetlerinin yanı sıra yurt dışına yönelik yatırımlarımız olacak. Son çeyrekte hizmete açmayı planladığımız Bahreyn şubesiyle ilk yurt dışı yatırımımızı gerçekleştireceğiz. Bahreyn şubesi Körfez bölgesiyle ilişkilerimizi daha da güçlendirecek. Böylece mevcut ve potansiyel yatırımcılara daha kolay ulaşabileceğiz.”  

70 MİLYON TL AYIRIYORUZ
Kuruluşunun 25’inci yılını kutlayan Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) genel müdürü Soner Canko da bu yıl mobil teknolojiler üzerine çalıştıklarının altını çiziyor. Canko, “Mobil teknolojiye yatırım yapıyoruz, 2015 bizim için mobil yılı oldu. 2012 yılında başladığımız dijital düzen çalışmalarında, internetin artık masaüstü bilgisayarlardan laptoplara ve akıllı telefonlara geçtiğini gördük. Akıllı telefonların ekranlarının büyümesi bizi bu noktaya getirdi. Bu yıl için tek kelimeyle öncelikli yatırımız mobil. Açıkcası bu yatırımı, sadece kendi şirketimiz için değil içinde bulunduğumuz ekosistem ve diğer bankalar için de yapıyoruz. Ekosistemdeki tüm şirketlere mobil konusunda destek olmaya çalışıyoruz, kanaat önderinin fikirlerini bir internet sitesinde topluyoruz. Mobil teknoloji üretenleri, telefon üreticileri, operatörler, yazılımcılar, girişimciler yani tüm paydaşları biraraya getiriyoruz. Bu yıl şirket olarak tüm gider bütçemiz 70 milyon TL. Bu yılda öncelikli iş olduğu için bu rakamın tümünü mobil yatırıma ayırıyoruz.”

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz