"Fitch: Türk bankaları için riskler arttı"

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türk bankaları için risklerin arttığı uyarısında bulundu.

22 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Fitch: Türk bankaları için riskler arttı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Fitch, değerlendirmesinde, Türkiye'nin gayrı safi yurt içi hasılasının (GSYİH) bu yıl yüzde 2.8 ve gelecek yıl yüzde 3 büyüyeceği öngördü. Kredi derecelendirme kuruluşu, enflasyonunun ise bu yıl yüzde 7.1 ve gelecek yıl yüzde 6.4 seviyelerinde gerçekleşeceği tahmininde bulundu.

"NOT ARTIŞ İHTİMALİ DÜŞÜK"

Fitch, Türkiye'de süregelen istikrarsızlığın negatif faktör olduğunu kaydederken, para politikasının daha tahmin edilebilir hale gelmesinin olumlu bir faktör olduğuna dikkat çekti. Fitch, ayrıca, bankaların kredi notunun yakın zamanda artırılma ihtimalinin "düşük" olduğunu kaydetti. Bankaların temel göstergelerinin tutunduğu ancak ardından zayıflamakta olduğu uyarısında bulunan Fitch, Türk bankaları için risklerin arttığına dikkat çekti.

DIŞ FİNANSMAN İHTİYACI ÇOK FAZLA"

Türkiye'nin ülke riskinin geniş anlamda dengeli olduğunu belirten Fitch, Türkiye'nin dış finansman ihtiyacının "çok fazla" olduğunu kaydederek, "Türkiye'nin döviz likiditesi benzer ülkelere göre daha zayıf" dedi. Türkiye'nin düşük kamu borcu/GSYİH oranının kredi notu için "kilit destek" olduğunu belirten Fitch, cari işlemler açığının GSYİH'ya oranının bu yıl yüzde 4.6 seviyesinde gerçekleşeceği tahmininde bulundu. Fitch, Merkez Bankası'nın politika faizini Fed'in faiz artırımın ardından yükselteceği varsayımında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz