Hedef, her zaman yüksek performans

Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen'le sektörü ve Garanti Portföy'ü konuştuk.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hedef, her zaman yüksek performans
Piyasanın ilk portföy yönetim şirketi (PYŞ) olan Garanti Portföy, kurulduğu günden bu yana, yüksek pazar payına sahip. Bundan sonraki süreçte de bu performansın artarak devam etmesi hedefleniyor. Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, “Sektörde yüksek pazar payımızla, yatırımcılara piyasa ortalamalarının üzerinde getirilerle ve yeni ürünlerle hizmet vermeye devam edeceğiz” diyor.

Şen, başarı formülünü; performans odaklı yönetim, risk anlayışı ve doğru satış pazarlama yaklaşımı olarak açıklıyor. Garanti Portföy, 1997 yılında kurulmuş Türkiye'nin ilk portföy yönetim şirketi (PYŞ). 31 Mart 2013 itibariyle toplam yönettiği rakam 9,1 milyar TL. Yönettiği portföylere 4 ana işkolu olarak bakan şirket bunları; yatırım fonları, BES fonları, özel portföy yönetimi ve alternatif yatırım ürünleri şeklinde kategorilendiriyor. Yatırım fonları pazarında yüzde 15,5 pay ve 5 milyar TL'lik bir büyüklük yöneten Garanti Portföy bu alanda üçüncü sırada. 2005'te bu oran yüzde 11'di. BES'te 3,6 milyar TL ve yüzde 16,1'lik pazar payıyla dördüncü sırada. 2005'te bu alanda payı ise yüzde 9.5'teydi. Her zaman liderliği hedeflediklerini söyleyen Garanti Portföy Genel Müdürü Zeki Şen, özellikle BES tarafında ciddi büyümeler bekliyor. Şen'le sektörü ve Garanti Portföy'ü konuştuk:

Şirketinizin sektördeki yeri, büyüklüğü nedir?
Sektörde Garanti Portföy olarak yüksek pazar paylarıyla faaliyetimizi yürütüyoruz. Bunun yanında yeni ürünler çıkarma konusunda lider konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz. Bu bağlamda Türkiye'de kurulan ilk serbest fon da kuruluşundan bu yana Garanti Portföy tarafından yönetiliyor. İngilizce multiasset, Türkçe ise çeşitli varlık sınıflarına yatırım yapabilen fonlar olarak çevrilen fon türlerinin bu dönem için ideal olduğu görüşündeyiz. Biz de Garanti Portföy olarak çalışmalarımızı bu yönde yoğunlaştırıyoruz. Flexi B tipi Değişken Fonumuz ile yatırımcılarımızın birikimlerini farklı varlıklara dağıtarak risklerini azaltmayı amaçlıyoruz.

Artan finansal okur yazarlık ile birlikte aktif yönetilen yatırım fonlarımızın da hızla büyüyeceğine inanıyoruz. Doğru ürün kurgulamasını başarabilecek şirketlerin, önümüzdeki dönemde pazarın büyümesinden daha büyük pay alacağına inandığımızdan bu konuya büyük önem veriyoruz. Artan rekabetin Garanti Portföy gibi buna hazırlıklı şirketler için bir avantaj yaratacağı kanaatindeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz