"Hedef ilk 10 değil, sağlıklı büyümek"

Albaraka Türk, katılım bankacılığının yakaladığı büyüme rüzgarının da etkisiyle son 9 yılda aktiflerini ortalama yüzde 34 büyüttü. Bankanın genel müdürü FAHRETTIN YAHŞI, 2014-2019 arasında çizdikleri 5 yıllık stratejiyle koşullar ne olursa olsun yıllık yüzde 20-22 büyümeye devam edeceklerini açıklıyor. “2014’te aktiflerimizi yüzde 40 oranında da büyütebilirdik. Fakat biz yönetebileceğimiz bir büyüme istiyoruz. Topladığımız fonları sağlıklı şekilde dağıtıyoruz” diyor.

22.07.2015 17:06:560
Paylaş Tweet Paylaş
"Hedef ilk 10 değil, sağlıklı büyümek"
Katılım bankacılığında 2014 yılında büyüme, Bank Asya hariç tutulduğunda yüzde 30’u buldu. Sektör 2014 sonunda toplanan fonlarda 67 milyar TL’ye, kullandırılan kredilerde 70 milyar TL’ye ulaştı. Toplam aktif büyüklüğü ise 104 milyar TL’ye çıktı. Bu sektörde Albaraka Türk de güçlü bir büyümeye imza attı. Öyle ki bankanın 2014 yılı aktiflerinde yüzde 34, kredilerinde yüzde 30 ve mevduatında yüzde 33’lük büyüme dikkat çekti. “2005’ten bu yana yıllık bazda ortalama yüzde 34’lük aktif büyüme hızına ulaştık. Bu oranın üzerinde de büyüme gerçekleştirebilirdik ama çok agresif bir büyüme taraflısı değiliz” diyen Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, 2019 yılına kadar bankasına yeni bir stratejiyle yön çiziyor. Yıllık yüzde 20-22 büyüme ile Albaraka Türk’ü orta ölçekli bir banka yapma hedefiyle çalışıyor. Bunun için de banka, 2014 başından bu yana kurumsal bankacılıktan KOBİ’lere doğru bir rota değişimi yapıyor. Son 4-5 yıldır tüm süreçler ve organizasyonda güçlü bir dönüşüm sürecinden geçiyor, mayıs ayında ana bankacılık yazılımını devreye almayı planlıyor. Yahşi, “BDDK kıstaslarına göre orta ölçekli olmaya doğru epey çaba göstermemiz gerekiyor. Ben bunlara çok takılmıyorum. Ben kendi bankamın, yönetimimin koyduğu strateji içinde başarılı olup olmadığımı değerlendiriyorum. Diğer bankalara göre çok iyi büyüyoruz” diye konuşuyor. Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi ile 5 yıllık strateji planlarını ve katılım bankacılığının yarınını konuştuk: 
* Bankanız özellikle son iki yıldır aktifler, kredi ve mevduatta yüzde 30’ün üzerinde büyümeler yakalıyor. Büyümeyi nasıl hızlandırdınız? 
* Katılım bankacılığının büyüme performansının, klasik bankacılığa göre kapasitesinin daha yüksek olmasını göz ardı edemeyiz. Ama bankamızın performansının sadece buradan gelmesi de mümkün değil. Biz gerçekten her yıl koyduğumuz hedeflerin üzerinde büyüme gerçekleştiriyoruz. 2005 yılından bu yana yıllık bazda ortalama yüzde 34’lük aktif büyüme hızına ulaştık. Bankamızın çok iyi bir ekibi ve iyi bir imajı var. Bu gerçekleştirdiğimiz oranların üzerinde de büyüme gerçekleştirebilirdik ama çok agresif bir büyüme taraflısı değiliz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz