İlk 10'a gireceğiz

Osman Çelik, bankayı geleceğe nasıl hazırladığını ve sektöre yönelik beklentilerini şöyle anlattı.

4.03.2016 13:27:530
Paylaş Tweet Paylaş
İlk 10'a gireceğiz
* Yeniden yapılandırmada kârlılık adına da çalışmalarınız oldu mu?
 Evet, bu süreçte gider optimizasyonu çalışmaları yaptık. Bankadaki en önemli gider kalemlerinden biri olan şubelerin maliyetlerini inceledik; maliyeti yüksek şubelerin yerlerini değiştirerek daha uygun maliyetli yerlere geçtik. Ciddi tasarruf yaptık. Aynı şekilde haberleşme ve iç giderlerde de tasarruflarımız oldu. Bu alanda hedefimiz, gelirimizin giderimizin iki katı olması. Şu an bu hedefe yakınız, 1,9 kat seviyelerindeyiz.
* 2016 için planladığınız yüzde 15 büyüme hangi alanlardan gelecek?
Banka olarak tabana yaygın bankacılığı seviyoruz. Bunun için de KOBİ’lere çok yoğun ilgimiz var. KOBİ ve ticari bankacılık büyümemizi oluşturacak ama bireysel bankacılık ve kurumsal bankacılıkta da çalışmamızı sürdüreceğiz. Perakende bankacılıkta büyüme isteğimiz var, bir potansiyel görüyoruz. 2016’da sonuçlarını izleyeceğiz. Bu konuda iddialıyız. Her sektörün iyi firmalarıyla çalışmak istiyoruz. İyi sektör, kötü sektör diye bakmıyoruz, tamamen uzak durduğumuz sektörlerden çok her sektörde çalışılabilir, kredibilitesi yüksek müşterileri bulmaya önem veriyoruz.
* Ancak KOBİ ve ticari bankacılık tüm bankaların odak alanı. Buradaki keskin rekabeti nasıl aşacaksınız?
 Tabii bu alandaki çetin rekabeti hissediyoruz. 5 yıl önce KOBİ bankacılığında kimse yoktu, bankalar daha çok büyük firmalar ya da bireyselde büyümeyi öngörüyordu. Getirilen düzenlemeler ister istemez konvansiyonel bankaları, KOBİ bankacılığına ilgi duymaya itti. Ciddi rekabet oluştu. Ama biz kuruluşumuzdan bu yana, reel sektörle ve KOBİ’lerle çalıştığımız için onlara yönelik ürün geliştirmede, iletişim kurmada nispeten kendimizi daha rekabetçi görüyoruz.
* Bireysel bankacılıkta daha hızlı büyüme isteğiniz yok mu?
 Katılım bankacılığında bireysel ürünlerimiz fazla değil onun için bireyselde ne kadar derinleşmek istesek de olmuyor. Geçmiş dönemde bankacılıkta bireysel borçlanmaları kontrol altına almak adına birtakım kısıtlamalar getirildi, daralma oluştu. Biz de bu nedenle yeniden yapılanmamızda mikro işletmeleri hedefleyen işletme bankacılığıyla bireysel bankacılığı aynı çatı altında toplayarak sahada daha geniş kitlelere hizmet edebilmeyi sağladık. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz