İlk akla gelen banka olacağız!

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz, tarım bankacılığı konusunda bilgiler verdi.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İlk akla gelen banka olacağız!


Bankanızın tarım kredileri alanında 2011, 2012 ve 2013/3 aylık rakamları nedir? Tarım kredilerinin bankanızın kredi portföyü içindeki payı nedir?

Tarım kredilerinde, 2011 yılında yüzde 3,3 olan pazar payımızı 2012 yılında yüzde 4,4 seviyesine yükseltik. Mart 2013 itibarıyla pazar payımızı yüzde 5’in üzerine taşıdık. Yakaladığımız bu hızlı büyüme trendiyle 2012 yılında yüzde 42 ile en fazla büyüyen özel bankalardan biri olduk.

2013 için tarım kredileri alanında hedeflerinizi açar mısınız?
2013 yılında ilk olarak kredi ve müşteri ediniminde sağlamış olduğumuz dengeli ve hızlı büyüme trendimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz. Çiftçimizin kısa vadeli nakit ihtiyaçlarını uygun koşullarla karşılayan ve temel girdi kalemlerini yine uygun koşullarla tedarik eden Harman Kart ürünümüzün ulaştığı müşteri sayısını ve kartla yapılan işlem tutarını artırmayı amaçlıyoruz. Bunu sağlayabilmek adına, işbirliği içerisinde olduğumuz birlik ve kuruluşların sayılarını ve mevcut işbirliklerimizin çiftçimize sağladığı avantajları artırmak için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Bunun yanı sıra diğer kredi ürünlerimizde de sektördeki payımızı artırmak adına yeni stratejiler üretiyor, ürün ve kampanyalarımızı buna göre organize ediyoruz.

Hangi bölgelerde daha aktifsiniz?
Türkiye genelinde 525 şubeyle hizmet veriyoruz. Mevcut altyapımız, tüm şubelerimizde tarım bankacılığı hizmeti verecek şekilde organize edildi. Bununla birlikte yaygın şube ağımızın yanı sıra alternatif dağıtım kanalları ve diğer araçlarla da çiftçimize ulaşıyoruz. Tarımsal üretimin yoğun olarak yapıldığı Türkiye’nin her bölgesinde çiftçimizi desteklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Türk bankacılık sektöründe tarım kredilerinin aldığı pay artıyor. Bunun nedenleri nasıl açıklanabilir?
Ülkemizde 3 milyona yakın tarım işletmesi var. Dünyada tarımsal GSYIH, son 10 yılda ortalama yüzde 62 oranında artarken Türkiye’de ise bu oran yüzde 138 seviyesinde. Tarımsal GSYIH 62,5 milyar dolar. Bunun temel nedeni, hem iç hem de dış pazarla artan taleptir. Ayrıca son 5 yılda birçok sermaye grubu, tarım sektörüne giriş yaparak hayvancılık başta olmak üzere örtü altı üretim ve organik üretim konularında yatırım yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz