İş Portföy 2013'te de liderliği elinden bırakmayacak

İş Portföy Genel Müdürü Gürman Tevfik, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İş Portföy 2013'te de liderliği elinden bırakmayacak
Yarattığı güven algısıyla kurulduğu 2000 yılından bugüne sektörüne liderlik eden İş Portföy, 2013 yılında da müşterilerinin yanında olacak. Bu yılki büyüme segmentlerinin BES ve kurumsal müşteriler tarafında olacağını düşünen kurum, bu noktada müşterilerinden gelen taleplere göre yeni ürünler vermeye devam edecek. 2013’ün zor bir yıl olacağını tahmin eden kurum, yatırımcılara portföylerini çeşitlemelerini öneriyor. Kurulduğu yıldan bugüne geçen 13 yıllık süreç içerisinde portföy yönetimi sektör liderliğini elinden bırakmayan İş Portföy,

2013 yılına da hızlı başladı. Talebe yönelik ürünleri, 13 yıllık know-how ve güvenle harmanlayan şirket, sektördeki büyümenin BES ve kurumsal müşteri segmentinde gerçekleşmesini beklerken, bu yıl da liderliği kimselere bırakmamak niyetinde. Bugün 12 milyar 813 milyon TL'lik bir portföy büyüklüğüne ulaştıklarını belirten İş Portföy Genel Müdürü Gürman Tevfik, 2013 yılının yatırımcılar için kolay bir yıl olmayacağını söylerken, yatırımcılara hiçbir zaman tek bir enstrümana konsantre olmamalarını öneriyor. Tevfik, diğer sorularımızı ise aşağıdaki gibi yanıtlıyor:

Portföy yönetim sektörü Türkiye’de son yıllarda nasıl bir gelişim gösterdi?
Türkiye'de portföy yönetimi sektörü denildiği zaman ana çatı itibarı ile ilk olarak yatırım fonları, ikinci olarak emeklilik fonları ve son olarak kurumsal portföy yönetimini kastediyoruz. 2011 sonu itibariyle Türkiye'de yönetilen portföylerin toplamı 47 milyar 850 milyon TL olurken, 2012 sonu itibariyle de bu rakam 56 milyar 368 milyon TL'ye çıkmış durumda. Yani portföy yönetim sektöründe bir büyümenin olduğunu görülüyor. Bu büyüme nereden sağlanıyor derseniz, fon piyasasının yüzde 2'lik bir büyüme yakaladığını görürken, emeklilik fonlarındaki büyüme de yüzde 42,81 civarında gerçekleşti. Dolayısıyla asıl büyüme emeklilik fonlarından kaynaklanıyor. Bu yıl da yine emeklilik fonları büyüyecektir.

Portföy yönetim şirketlerine yönelik SPK yasasının ardından bazı tüzük değişiklikleri yapılıyor? Bu değişiklikler neleri beraberinde getiriyor?
Yapılan en önemli değişiklik, yatırım fonlarının daha önce bankalar ve aracı kurumlarla kurulurken, bunun artık sadece portföy yönetim şirketlerince yapılabileceği yönündeki düzenlemeydi. Örnek vermek gerekirse mesela saklamacılık faaliyeti daha net bir biçimde tanımlandı. Onun dışında önemli noktalardaki düzenlemeler de dikkatlerden kaçmadı. Türkiye'de daha genç ve yeni sayılabilecek bir sektör olan portföy yönetimi sektörü, bu düzenlemelerle daha da atik bir yapı kazanacak bize göre.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz