İş Portföy 2013'te de liderliği elinden bırakmayacak

İş Portföy Genel Müdürü Gürman Tevfik, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İş Portföy 2013'te de liderliği elinden bırakmayacak


Türkiye’de olmayan ürünler hakkında konuşursak, sizin tarafınızdan ya da sektör tarafından bu ürünlerin Türkiye’ye getirilme çalışmaları bulunuyor mu?

Bu konuda aslında en önemli şey, talep... Dünyada olabilecek her türlü ürünün, Türkiye'de üretilmesi mümkündür. Yani bugün dünyanın öbür ucundaki bir ülkenin fonunu Türkiye'de üretip satmak artık sıradan bir iş. Burada önemli olan nokta bu ürünün Türkiye'de talep edilmesi. Mesela, siz bugün bireysel emeklilik amacıyla Çin'e, Brezilya'ya, Hindistan'a, Rusya'ya ve Güney Afrika'ya yatırım yapabilirsiniz. Bu tür ürünlerin imal edilmesi artık çok kolay. Gelen taleplere paralel bu ürünler de ileride daha çok tercih edilmeye başlayacaktır.

İş Portföy’ün bu anlamda sektördeki yerini tanımlar mısınız? Pazarın ne kadarı sizin elinizde?
Bugün itibariyle portföy büyüklüğümüz 12 milyar 813 milyon TL. Yüzde 21,78'lik pazar payıyla sektörümüze liderlik ediyoruz. Bizden sonra gelen rakibimizin pazar payı ise 17,30. 13 yıldan beri sektörde faaliyet gösteren İş Portföy olarak, kurulduğumuzdan bu yana pazarımıza hep liderlik ettik.

İş Portföy’ün sektörde fark yaratan ürün ve hizmetleri neler? Biraz bilgi verir misiniz?
Öncelikle söyleyebileceğim şey, müşterilerimiz hangi fonları istiyorsa yani talep nereden geliyorsa o fonların üretimini sağlıklı bir biçimde hayata geçirmemiz. Altını çizmem gereken ikinci nokta ise olmazsa olmazımız güvenlik ve know-how konusu. Müşterimiz bize birikimini emanet ediyor ve bu birikimden kazanç sağlamayı bize bırakıyor. Yatırımcı kazanmazsa, kurumun kazanmasını düşünemezsiniz. Dolayısıyla biz müşterilerimize ortağımız gözüyle bakıyoruz. Son olarak eklemek istediğim nokta kurumunuzda iç hukuk düzeninizin tam anlamıyla oturması lazım. İş Portföy olarak bu ayakları son derece sağlıklı bir şekilde kurmamız sonucunda bugün sektörümüzde liderliğimizi sürdürüyoruz.

2013 yılında hedefleriniz neler?
Pazar liderliğimizi devam ettirmek ve daha da büyümek bizim birinci hedefimiz. Bunun yanında müşteri ihtiyaçlarına uygun yeni ürünleri hayata geçireceğiz ve daha önce portföy yönetim sektörünü hiç kullanmamış
kişilere ulaşarak yeni müşteri portföyü yaratacağız. Şirkette çalışanlarımızın bilgi birikimini sürekli geliştirici uygulamalara ağırlık vermek, Avrupa ve ABD'deki portföy yönetim standartlarını Türkiye'de de birebir anlamda uygulayabilmek de yine İş Portföy olarak belirlediğimiz hedefler arasında. Sektördeki büyümenin, bu yıl BES ve kurumsal müşteriler segmentinde olacağını öngörüyoruz. Kurum olarak da 2013'te bu yöndeki çalışmalarımıza ağırlık vereceğiz.

Yabancı oyuncuların Türkiye piyasasına bakış açısı nasıl?
Yabancı portföy yönetim şirketlerinin Türkiye'ye gelmek konusunda istekli olduğunu son dönemlerde biliyoruz. Fakat buradaki asıl nokta henüz kesin değil. Yani yabancı oyuncular burada ofis de açabilir, burada fon da satabilir ya da başka bir yöntem olarak tavsiye verici bir konumda da olabilir. Fakat burada bir ofis kurmak, sabit maliyeti yüksek bir iş. Bu belli bir büyüklüğe ulaştığında, maliyetler de bir o kadar artmış olacaktır. Burada fon satmayı tercih ederseniz, yüzde 10'luk bir vergi ödemek dezavantajında kalırsınız. Üçüncü ve belki de en avantajlı yol olan yabancı portföy şirketlerinin uzman oldukları alanlarda buradaki portföy yönetim şirketlerine yetki devrinde bulunması yani iş birlikleri, bizce yabancı şirketleri en fazla ilgilendiren kısım. Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde yabancıların Türkiye pazarına girdiklerini göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz