İştiraklerin gücüyle büyüyeceğiz

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer ile bankanın yeni açılacağı alanları, yakın dönem projelerini konuştuk...

2 KASIM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İştiraklerin gücüyle büyüyeceğiz
Çalık Grubu’nun finans kurumu Aktif Bank, yatırım bankacılığı lisansının verdiği tüm fırsatlardan yararlanmaya çalışıyor. Bu yıl içinde iki genel müdür değiştiren banka, 2010’da girdiği perakende bankacılıkta büyüme isteğini sürdürüyor. Bankanın mayıs ayında göreve gelen yeni genel müdürü Dr. Serdar Sümer, bireysel bankacılıkta Passolig ve EKent iştiraklerinin müşterileriyle büyüme planları yapıyor. Sümer, KOBİ bankacılığına da gireceklerini açıklıyor. Yönetici, “Yeni nesil yazar kasamızla ulaştığımız 200 bin işletme, KOBİ’lerden oluşuyor. Bu şirketlerin finansal ihtiyaçlarını da karşılayacağız, kredi ve sigorta satacağız” diyor. Aktif Bank’ta 8 yıl genel müdür yardımcılığının ardından yönetime geçen yeni genel müdür Dr. Serdar Sümer ile bankanın yeni açılacağı alanları, yakın dönem projelerini konuştuk:
* Göreve geldiğiniz ilk 3 ayda bankada ne gibi değişikliklere gittiniz?
2008 başında, Aktif Bank’ın yeniden yapılandığı dönemde iştirakler ve sermaye piyasalarından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladım. Geçen yıl kendi işimi yapma isteğiyle bankadan ayrıldım, ardından 6 ay sonra patrondan geri gel teklifi geldi. 3 Mayıs’ta genel müdür olarak göreve başladım. Bu sürede bankanın stratejisinde bir değişiklik yapmadım. Sadece iştiraklerin bir kısmında sadeleştirmeye gittik, birbirine temas eden işleri örtüştürdük. Ana stratejimizi sürdürüyoruz. Bankanın çıkış noktasında iki temel öğe var: İlki Aktif Bank, çok büyük ve çok şubeli bir banka olmayacak. İkincisi her zaman inovasyonu destekleyeceğiz. Bizim yatırım bankacılığı lisansımız var ve bu lisansın bize verdiği tüm nimetlerden olabildiğince faydalanacağız.
* 2013’te eski yöneticiniz Önder Halisdemir, “5 milyar dolar kendimizi iyi hissettiğimiz büyüklük olacak” diyordu. Siz yeni bir ideal büyüklük belirlediniz mi?
Bugün 7 milyar TL aktif büyüklüğe sahibiz. 2007 sonunda bu rakam, 100 milyon TL
civarındaydı. Biz hiçbir zaman aktif sıralamada ilk 10’da olmayacağız. Aslında son 8 yılda yatırım bankacılığı lisansımızın kıymetini artırdık. Türkiye’de 13 yatırım bankası var ama çok daha dar alanda faaliyet gösteriyorlar. Bizse perakende bankacılık yapıyoruz, teknolojiden faydalanarak başkalarının kanallarını kullanarak devam edeceğiz. Türkiye’de finans kesiminin erişemediği bankasız kitleye ya da ihtiyaçlarını karşılayamayanlara erişeceğiz. İstediği finansal hizmete ekonomik fiyattan ve fiziksel olarak gitmeden ulaşmak isteyen kitleyi hedefliyoruz.
* Peki bu amaçla yeni ürünleriniz, hizmetleriniz olacak mı?
Özellikle bu yılın son çeyreğinde yeni ürünler lanse edeceğiz. Bu yıl hazırlık dönemi
yaşadık, mutfakta temizlik yaptık. İlk olarak perakende bankacılıkta, Türkiye’de daha önce
görmediğimiz yeni kredi ürünlerimiz olacak. Ardından UPT ve Nekolay ödeme sistemi kuruluşlarımızla para transferi ve fatura tahsilatı işlemlerine odaklanacağız. UPT, özellikle KOBİ’lere yönelik yurtdışından para transferi sistemi getiriyor. Buralarda yeni ürünler gelecek. İştiraklerimizle bugüne kadar kısmen hayata geçirdiğimiz ama tam sinerji yakalayamadığımız ulaşım kartı gibi bazı alanlarımız var. Bugün 21 şehirde toplam 7 milyon EKent kartı kullanıcımız var. Aynı şekilde stadyumlara girişi sağlayan Passolig’de de 1,4 milyon kullanıcımız bulunuyor. Nekolay’ın 400 ödeme merkezi ve 5 bin ödeme noktasıyla müşterileri var. Ana kitlemiz bu olacak. Bu müşterilerimize kredi vereceğiz, sigorta satacağız ya da örneğin fatura tahsilatını otomatik yaptıracağız. Yeni nesil yazar kasa üreten Pavo iştirakimizle 200 bin iş yeri ağımızın parçası olacak. Bu 200 bin noktada yazar kasayı bir tablete bağlayarak fatura ödeme, para transferi yapabilecek, maç bileti ya da farklı ürünler satabileceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.