Katılımda lider olacağız

Vakıf Katılım GM'si İkram Göktaş ile yeni kurulan bankanın oyun planını,katılım bankacılığının geleceğini konuştuk...

17.02.2017 15:10:400
Paylaş Tweet Paylaş
Katılımda lider olacağız
Elçin Cirik
ecirik@capital.com.tr

Bankacılığın son oyuncusu Vakıf Katılım, sektöre iddialı hedeflerle giriyor. 2017 yılında yüzde 100 büyüme bekleyen bankanın, ana odak noktası KOBİ bankacılığı olacak. Vakıf Katılım Genel Müdürü GÖKTAŞ, “2023’te katılım bankacılığında lider olma hedefimiz var. Bu liderlik bizi tüm bankacılık sektöründe ilk 10 içine taşır mı bilemiyorum ama ilk 10 banka arasında olmayı arzu ederiz” diyor. Öncelikle Anadolu’nun büyük şehirlerinde müşteriyle buluşan Vakıf Katılım, 2018 sonuna kadar da 100 şubeye ulaşmayı planlıyor.

Sektöre giren son oyuncu, hareketlenen katılım bankacılığında kurulan ikinci kamu bankası Vakıf Katılım oldu. Banka, şubat ayında faaliyete geçti ve kasım ortasında 2,9 milyar TL aktif büyüklük, 1,8 milyar TL toplanan fon ve 1,9 milyar TL kullandırılan fona ulaştı. Bankanın ilk yılı daha fazla fon toplamak adına güçlü bir şubeleşme çalışmasıyla geçiyor. Öncelikle Anadolu’nun büyük şehirlerinde müşteriyle buluşan Vakıf Katılım, 3 yıl içinde 100 şubeye ulaşmayı planlıyor. Bankanın odak noktası ise net. Vakıf Katılım Genel Mürürü İkram Göktaş, KOBİ bankası olmak istediklerini ve riski tabana yayarak bu alanda ilerleyeceklerini söylüyor. Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş ile yeni kurulan bankanın oyun planını, katılım bankacılığının geleceğini konuştuk:
* Şubatta faaliyete geçmiş bir bankanın yönetimindesiniz. İlk yıl performansınızı nasıl yorumluyorsunuz?  
Göreve geçtiğimiz yıl ekim ayında başladım. Hızlı satın almalar ve eleman alımları sonrası 2 Şubat’ta bankayı, bütün bankacılık sistemi dahil hazır hale getirdik. Ardından 17 Şubat’ta BDDK’dan faaliyet izni aldık. 3 ay gibi kısa bir sürede tüm izin işlemlerimizi tamamladık. İlk olarak fon toplamamız lazımdı. Bu nedenle şubeleşmeye başladık. Şube konseptimizi oluşturduk. İlk şubelerimizi haziran ayında açmaya başladık. Kasım ayında 26 şubeye ulaştık. Bu şubeleşme süreci, rakamsal anlamda bizi beklediğimizin altında bir yerde tuttu. Zaman içinde şubelerimizin olgunlaşmasıyla rakamsal olarak hızlanacağımızı düşünüyoruz ki zaten olgunlaşan şubelerden bunun sinyallerini alıyoruz.
* Beklentinin altında derken banka ne kadar büyüklüğe ulaştı?
 Kasım ortasında 2,9 milyar TL aktif büyüklük, 1,8 milyar TL toplanan fon ve 1,9 milyar TL kullandırılan fona sahibiz. Tabii bizden beklenti büyük, önemli bir destek alıyoruz. Vakıflar Genel Müdürlüğü birçok finansal kurumuyla kimsenin görmediği büyük bir finansal holding, büyük bir güç. Bu büyük gücün desteği ve 300 milyon dolar sermayeyle başladık. İlk altı ay sonuçlarımız da bu açıdan gayet iyi.
* 2016 yıl sonunu nasıl bitireceksiniz?
 2016’yı 3 milyar 750 milyon TL aktif büyüklük, 2,1 milyar TL toplanan fon ve 2 milyar 350 milyon TL kullandırılan fonla tamamlamayı hedefliyoruz. Kredi verme iştahımızda sorun yok. Tabii bu durum sektöre ve bulunduğumuz coğrafyanın durumuna ve ekonomiye bağlı. Bugün bunları konuşuyoruz ama yarın hiç kredi vermemeyi de konuşabiliriz. Gelecek yılın daha iyi ama sancılı olacağını düşünüyoruz. Ancak bankamızın farklı bir gerçeği var: VakıfBank’la ilgili bir sermaye hikayemiz var. O sermaye gelecek mi, ne zaman gelecek buna göre büyüme hedeflerimiz de değişiyor. Bugün bu sermaye olmadan plan yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz