Katılımın yeni hedefi yüzde 15 pay

Yeni dönemde de hem yeni ürünler hem büyüme anlamında istikrarlı bir gelişme planları var.

1.03.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Katılımın yeni hedefi yüzde 15 pay
Tüm bankacılık sektöründen yüzde 5 düzeyinde pay alan katılım bankaları, gelecek 10 yılda bu oranı yüzde 15'e taşımak hedefinde. Son 5 yılda topladıkları fonu 3 kat, özkaynaklarını 2 kat artıran bankalar, bu hedefe yeni ürünler ve artan müşteri portföyüyle ulaşmayı planlıyor. Halihazırda 4 olan sektördeki oyuncu sayısının da artması bekleniyor. Körfez'den beklenen yeni rakipler yolda. Katılım bankaları son 5 yılda topladığı 3 katına, özkaynaklarını 4 katına, şube ve personel sayısını ise yaklaşık 2 katına çıkardı. Bu dönemde faaliyet alanları da genişledi. Geçmişte ağırlıklı küçük ve orta ölçekli işletmelere ve faizsiz bankacılık hassasiyeti olan müşteri kesimine odaklanıyorlardı. Şimdi ise geniş bir müşteri kesimine bireysel kredilerden ödeme sistemlerine kadar birçok alanda faizsiz ürünler geliştirip sunuyorlar. Ayrıca sadece Türkiye'de değil Körfez Bölgesi'nde de etkinliklerini artırmış durumdalar. Yeni dönemde de hem yeni ürünler hem büyüme anlamında istikrarlı bir gelişme planları var. Katılım bankaları halihazırda tüm bankacılık sektöründen yüzde 5 seviyesinde pay alıyor. Bu payın 2023 yılına kadar yüzde 15 seviyelerine çıkarılması hedefleniyor. Sektör profesyonelleri, bugüne kadarki performansa işaret ederek, "Bu hiç de ulaşılamayacak bir hedef değil" diye konuşuyor. Bugün katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren 4 banka var. Uzun zamandır sektöre yeni oyuncuların gireceği konuşuluyor. Özellikle Körfez Bölgesi'nden bu konuda çok ciddi talepler olduğu biliniyor. Karar mekanizması BDDK'nın değerlendirmelerine bağlı olarak kısa süre sonra beklenen yeni oyuncuları göreceğimiz düşünülüyor.

2005 MİLAT OLDU
Katılım bankaları, Türkiye'deki çeyrek asrı geçen bir geçmişe sahip... Faiz hassasiyeti nedeniyle piyasaya sürülmeyen ve "yastık altı" olarak adlandırılan tasarrufları ekonomiye kazandırmak için ilk olarak "özel finans kurumları" olarak kuruldular. 2001 yılına kadar müşteri portföylerini hızla büyütüp başarılı bir performans sergilediler. 2001 yılında tüm bankacılık sektörünü sarsan kriz katılım bankalarını da etkiledi. Bir süre duraklama dönemi yaşadılar. 2005'te bankacılık yasasında yapılan değişiklikle katılım bankalarının bankacılık sektörüne tam entegrasyonu sağlandı. Bu düzenlemeyi takiben sektör oyuncusu bankalar yaptıkları teknolojik yatırım, müşteri odaklı çalışma anlayışı ve yeni ürün ve hizmetlerle sektördeki diğer bankalarla rekabet edebilir hale geldi.
Türkiye Finans Genel Müdürü Derya Gürerk, "Resmin geneline bakıldığında geride bırakılan 25-26 yılda katılım bankalarının çok ciddi mesafeler kat ettiğini söyleyebiliriz. Bugün sunduğumuz bankacılık hizmetleri, müşteri memnuniyetine yönelik çalışmalarımız ve şube sayılarımızla artık sadece belli bir kesime hitap etmiyor, toplumun her kesiminden yakın ilgi görüyoruz" diye konuşuyor. Katılım bankaları özellikle son 5 yılda istikrarlı bir büyüme kaydetti. 2006 yılında yüzde 2,7 düzeyinde olan toplam pazar payları 2011 Eylül verilerine göre yüzde 4,4'e ulaştı. Bu dönemde sektör yıllık ortalama yüzde 33 büyüdü. Katılım bankalarının 1990 yılında 21 olan şube sayısı bugün 680'e, 650 olan çalışan sayısı ise yaklaşık 14 bine ulaşmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz