Nakitte kalma dönemi

Seçim sürecini atlatan İMKB açısından sürpriz bir sonuç yok.

1.07.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Nakitte kalma dönemiTek partili hükümet yoluna devam ediyor. Bu beklentiler de zaten fiyatlar icinde yer alıyor. Ancak secim sonrası ekonomik tedbirler alınması olasılığı ve yurtdışında havanın olumsuz olması nedeniyle İMKB'de 58.000 desteğinin kırılabileceğini söyleyen Galata Menkul Değerler Genel Müdürü HAKAN DEMİRBİLEK, "Yatırımcılara ağırlıklı nakitte kalmalarını tavsiye ediyorum. 58.000'in altında hisse oranı artırılabilir" diyor. Seçimler öncesinde beklenen yükselişi yapamayan İMKB, seçimler sonrasında da cari açık endişeleri, yurtdışı piyasalardaki belirsizlik faktörlerinin etkisiyle satış baskılı seanslar yaşıyor. 70.000 hesapları şimdilik geri plana itilmiş durumda. Özellikle bankacılık hisselerindeki satışlarla birlikte 58.000 destek seviyesinin de aşağı kırılma ihtimali bulunuyor. Hatta cari açık tedbirleri ve yurtdışı belirsizliklerin artması ile 54.000 seviyelerinin de gündeme gelebileceğini söyleyen Galata Menkul Değerler Genel Müdürü Hakan Demirbilek, bu ortamda nakitte kalınmasını tavsiye ediyor. Aşağı seviyelerde ise hisse oranının yüzde 30'a kadar çıkarılabileceğini anlatan Demirbilek'in piyasa tahminleri ve yatırımcılara önerileri şöyle:

Seçim sonrası hesaplar
Seçim sonuçları, piyasaların beklediği ve fiyatladığı bir sonuç oldu. Seçim öncesi global piyasalardan pozitif yönde ayrılan İMKB'de seçim sonrasında satışlar geldi. Kurulacak olan hükümetin, ekonomiyi soğutmak için alacağı ek önlemlere ilişkin belirsizlikler ve Merkez Bankası'nın seçim sonrası hamleleri, piyasaların yukarı yönlü hareketlerini sınırlandırdı. Satış baskısı yaşanıyor. Ancak seçim sonuçları, Türkiye'de siyasi istikrarın değişmeyeceğini gösterdiğinden orta ve uzun vadede Türkiye, yatırımcılar açısından hala cazip gözüküyor

Hükümettin önceliğinde ne var?
Piyasaların seçim sonrasında satıcılı olması cari açık endişelerinin artması ve buna yönelik alınacak önlemler beklenmesinden kaynaklanıyor. Cari açıkla mücadelede alınabilecek her önlem de bankalarda baskı yaratıyor. Bankalar ise İMKB'de belirleyici sektör olarak öne çıkıyor. Bu hisselerdeki baskı, endeksi aşağı taşıyor. Hükümet'in cari açığa yönelik tedbirleri açıklaması ve bankacılık sektörü üzerinde ki baskının kalkması ise piyasaların rahatlamasını sağlar.

Önlemlerin piyasalara etkisi
Alınacak kararlar, cari açığı azaltmayı ve ekonomiyi soğutmayı hedefleyeceğinden, kısa vadede hisse senedi piyasalarında olumsuz algılamaya neden olabilir. Nitekim geçen ay BDDK'nın aldığı bankaların kredi karşılıklarının artırılması kararı, banka kârlarını olumsuz etkileyebileceğinden, özellikle banka hisselerinde satış baskısı oluşmasına neden oldu. Ancak uzun vadede alınan tedbirlerin sonuç vereceğinin, cari açık ve benzeri risklerin azalacağının görülmesi ve ekonominin daha sağlıklı bir yapıya kavuşması, piyasayı olumlu etkileyecektir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz