"Önce ESR analizi, sonra kredi"

Refik, finanse edilmesi düşünülen projelerin standartlarına uyması gerektiğinin altını çiziyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Önce ESR analizi, sonra kredi
Sürdürülebilirlik kavramı bankacılık ve fınans alanında da giderek yaygınlaşıyor. Türkiye’de 2009 yılından bu yana sürdürülebilirlik çalışmaları gerçekleştiren ING Bank, çok farklı uygulamalara imza atıyor. Sürdürülebilirliğe ekonomik, çevresel ve sosyal açılardan çok boyutlu yaklaştıklarını ifade eden ıng bank insan kaynakları, marka yönetimi ve iletişimden sorumlu genel müdür yardımcısı seçil refik, tüm süreçlerde ve iş ilişkilerinde uluslararası otoritelerin prensiplerini takip ettiklerini belirtiyor. Kredi faaliyetlerinde çevresel ve sosyal risk (ESR) politikalarının kendileri için çok önemli olduğunun altını çizen refik, tartışmalı alanlarda faaliyeti olan firmalarla sınırlı ilişkiye girdiklerini ve çok daha dikkatli davrandıklarını kaydediyor. Eğitime de özel bir önem verdiklerini vurgulayan refik, çocuklarda tasarruf bilinci yaratmak amacıyla ilkokul 3’üncü ve 4’üncü sınıflarda “turuncu damla” sosyal sorumluluk projesini uygulamaya başladıklarını ifade ediyor.

Sürdürülebilirlik çalışmalarına büyük önem veren ING Bank, bankanın bir iç sistemi olarak geliştirilen Çevresel ve Sosyal Risk (ESR) Politikaları ile müşterilerinin çevresel ve sosyal etkilerini ölçüp kredilendirme için bazı standartlar belirliyor. ESR ekibinin kredilendirdiği projelerin çevreye duyarlı ve insan haklarına saygılı olması için büyük bir çaba harcadığına işaret eden ING Bank insan Kaynakları, Marka Yönetimi ve İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Seçil Refik, tüm müşterilerin bu süzgeçten geçirilip sınıflandırıldığını belirtiyor. Çevresel ve sosyal risk analizlerinin ING Bank için kredi değerlendirme sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayan Refik, finanse edilmesi düşünülen projelerin standartlarına uyması gerektiğinin altını çiziyor.

ING Bank'ın sürdürülebilirlik konusuna bakışını nasıl tarif edebilirsiniz?
Sürdürülebilirliğe ekonomik, çevresel ve sosyal açılardan çok boyutlu yaklaşıyoruz ve sürdürülebilir finansı destekleyecek şekilde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bankacılık faaliyetlerimizde ve kredi politikalarımızda, satın alma süreçlerimizde tedarikçilerle olan iş ilişkilerimizde, altyapı ve binalarımızda sürdürülebilirlik alanındaki uluslararası otoritelerin prensiplerini takip ediyor ve her bir alanda çeşitli uygulamalar gerçekleştiriyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz