"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar,5 yaşındaki bankalarının büyüme adımlarını ve gördükleri fırsat alanlarını anlattı

18.01.2016 16:03:370
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"
* Sermaye artışı planı var yani…
 Hüsnü Bey’in böyle bir planı var, her an yapabilir. Biliyorsunuz Hüsnü Bey sürprizlerle dolu bir insandır. Neden olmasın? Sermaye artışı yapabiliriz ya da sermaye benzeri kredi alabiliriz. Sermaye artışı yaparsak çok daha hızlı büyürüz. Biz 2014 yılını 8 milyar TL ile bitirdik, yıl sonuna göre eylül itibarıyla yüzde 22 büyümemiz var. Bu yıl sonunda banka olarak yüzde 25 büyüme yakalarız. Sermaye artışı olursa bu büyüme rahatlıkla yıllık yüzde 30’lara çıkar. Bu yıl için en büyük yatırımı, genel müdürlük binamıza ve gençlere yaptık. Hüsnü Bey özellikle gençlere çok önem veriyor. 1.300 kişilik banka personelinin yüzde 20’si yeni mezunlardan oluşuyor. Sadece bu yıl 108 yeni mezun aldık. Şube sayımızsa bu yıl değişmedi, 67 şubeliyiz. Türkiye yüzde 5’in altında büyüdüğünde maalesef yatırım olmuyor. 2016, bizim için farklı bir yıl olacak. Orta ölçekli bir bankaya geçiş yapacağımız yıl olabilir. Küçük ölçekli bir banka için büyümelerin daha yüksek olması lazım. Her yıl yüzde 30’larda büyümeliyiz ki 1-2 yıl içinde orta ölçekli banka seviyesine gelebilelim.
* Son bir yıllık süreçte Citibank ve Societe Generale’in ardından HSBC’nin şubeleri ve kart portföyüyle ilgilendiğiniz söylendi. Buralarda nasıl süreçler yaşandı?
 Evet, Societe Generale ile 2 kez görüştük. Öncesinde Citibank’ın bireysel tarafıyla ilgilenmiştik ancak olmadı. Societe Generale’in müşteri sayısı bize çok cazip geliyordu. Bizim şu an aktif 71 bin müşterimiz var. Societe Generale’in de 40 bin müşterisi vardı. Asıl isteme nedenimiz buydu. Ama olmadı, kısmet… HSBC ile herhalde Fiba Holding ilgilenmişti, banka olarak bizim hiç ilgimiz olmadı. Biz aslında organik büyüme isteğindeyiz. Biz bankacıların bankasıyız, yönetim kurulu ve bizler piyasayı çok iyi biliyoruz. Türkiye yüzde 4-5 büyüdüğü ve sermayemiz olduğu sürece büyümeye devam ederiz, sıkıntı yok. Türkiye’nin her yerini gayet iyi biliyoruz, bu iş sermaye işi… Ardından müşteriye hızlı ve kaliteli hizmeti belli bir fiyatla verirseniz müşteri icabet eder, nitekim bugune kadar da böyle oldu.
*Ama anladığım satın alma fırsatlarına da açıksınız…
Tabii her zaman açığız. Biliyorsunuz Hüsnü Bey Türkiye’nin en büyük girişimcilerinden biri, genç yaşta Finansbank’ı kurması bunun göstergesi. Geçmişte pek çok alanda satın alma ve çıkış yapıldı. Bugün Kumport Limanı için Çinli taliplerle görüşmeler yapılıyor. Holdingimiz bu konularda çok açık, her an her şey olabilir. Bizim için satın alınacak bankada müşteri gücü önemli. Tüm dünyada da bilanço ve kârlılığı dışında en önemli güç müşteri. Bugün bankaların sunduğu ürünler birbirine benziyor ve fiyatlar da birbirine yakın. Ancak şunu söyleyebilirim, şu an ilgilendiğimiz bir banka yok.
* Peki Hüsnü Bey’in kafasında banka satın alma bütçesi var mı?
Hüsnü Bey’in hep büyük hayalleri vardır ama deklare etmez. Biz ona yetişmekte zorlanırız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz