"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar,5 yaşındaki bankalarının büyüme adımlarını ve gördükleri fırsat alanlarını anlattı

18.01.2016 16:03:370
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"
*Girmek istediğiniz yeni bankacılık alanları var mı?
 Sermaye artışı ve bilançoda hızlı aktif büyümemiz olacaksa bu tabii ki büyük kurumsal firmalarla olacak. Başta kurumsal bankacılık büyüyecek, ardından şube açıldıkça bireysel ve KOBİ’yle tabana doğru yayılacağız. 100 milyon TL ve üzeri cirosu olan firmaları içeren kurumsal bankacılık, bilançomuza büyük hacim getirir. Görünüşte bu alan çok kârlı olmayabilir ama getirdiği hacim ve yan ürünlerle uzun vadede kâr yaratıyor.
* 2014 sonunda net kârınızı geçen yıla göre yüzde 69 artışla 74,2 milyon liraya yükselttiniz. Bu yılda bu kadar yüksek bir kâr gelir mi?
 2013, bizim için yatırım yılıydı. 28 şubeyle başladığımız 2013’te 35 yeni şube açtık, personel alımlarımız oldu. Bunun da meyvelerini 2014 yılında yakaladığımız kârla aldık. Bu yıl sonunda da brüt kârımızın yüzde 20-25 artacağını düşünüyorum. 100 milyon TL üzerinde brüt kârla yılı kapatırız. Günümüzde maliyet kontrolü çok önemli, en detayına kadar giderlere bakmak önem kazanıyor. Satın alma, başlı başına bir iş kolu haline geldi. Biz de maliyetlere dikkat ediyoruz.
* 2014’te bankanın yüzde 70 ağırlığı kurumsal ve ticari bankacılık tarafındaydı. Bugün denge nasıl?
 Bireyselde işler yolunda gitmediği için perakende bankacılığında istediğimiz yüzde 40 dengesine gelemedik. Şu an bankamızda KOBİ riski yüzde 30 seviyesinde. Bireysel bankacılığın ağırlığı ise yüzde 5-6. Yani bankada yüzde 36 kredi ağırlığı perakende tarafında bulunuyor. Kalan yüzde 64 kurumsal ve ticari kredilere ait. Burada pay değişti ancak istediğimiz ölçüde değil. KOBİ ve bireyselin toplamını yüzde 40’a çıkarmamız daha iyi olurdu ama bireyselde büyüme azalınca istediğimiz noktaya gelemedik. Hedef olarak ilk etapta yüzde 40’ı planlıyoruz. Kurumsal ve ticari bankacılığın da yüzde 60 pay almasını istiyoruz. BDDK bireysel bankacılıkta regülasyonlarda esneme sinyali verdi. Yakın zamanda bu gerçekleşir ve piyasa iyi giderse bu planlarımızı hızla gerçekleştirebiliriz.
* Özellikle odaklanmayı planladığınız sektörler var mı?
Türkiye’de ekonominin ana motoru inşaat, biz inşaatta aktifiz. Büyük taahhüt işleri ve konut projelerinde varız. Aynı şekilde turizm alanında da güçlüyüz. Burada yurtdışı bankamız Credit Europe ile Rusya’da turizm alanında tur operatörleriyle çok iyi işbirliklerimiz var. Geçtiğimiz dönemde bu banka anında turizm kredileri veriyordu. Biz geçen 4 yıl bunun getirisini iyi aldık. Ancak Rus ekonomisinin kötü gitmesi nedeniyle bu gelirler bu yıl azaldı. Eğer Rusya yeniden toparlanır, enerji fiyatları yeniden yükselirse bu gelirlerimiz yükselecek. Şimdilerde toptan gıda ve perakende işlerine girmeye başladık, buraya odaklanıyoruz. Enerji sektöründe de aktif olmak istiyoruz ama enerji yatırımlarında vadeler 10-12 yıl, çok uzun. O nedenle bu alanda ancak köprü kredilerde varız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz