"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar,5 yaşındaki bankalarının büyüme adımlarını ve gördükleri fırsat alanlarını anlattı

18.01.2016 16:03:370
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta ölçeğe 2016'da geçeriz"
“2015 GEÇİŞ YILI OLDU”
SEÇİM ETKİSİ

Son 1,5 yılda 4 seçim olunca herkes şöyle bir oturup düşünüyor, yatırımlarını revize ediyor. Dolayısıyla bu yıl, maalesef geçiş yılı oldu. Şimdi yeniden herkes seçime odaklanıyor. Seçim öncesi ve sonrası diye bakarsak her seçimde 3-4 ay gidiyor. Geçen yıl mart ayından beri konsantrasyonun kaybolduğu, insanların seçime ve politikaya odaklandığı bir süreç yaşanıyor.
BÜTÇELER KASIMA KALDI
Sanayici, ticaret erbabı seçim sonuçlarını gördükten sonra 2016 bütçesini yapacak. Biz de genelde bütçeyi ekimde yaparız ama şimdi seçim sonuçlarına göre belirleyeceğiz. İnşallah iyi, barış içinde bir seçim olur. Hükümet de kurulursa iş dünyası önünü daha rahat görür. Tüm iş dünyasının çağrısı “Barış olsun, hükümet kurulsun” yönünde.
2016 NASIL GİDER?
Yakın zamanda gittiğim bir toplantıda Başbakan, “Bundan sonra seçim öngörmüyoruz” dedi. Seçimler Türkiye’de tüm ekonomiyi, kamu ve özel sektörü etkiliyor. Bu ortamda kim yatırım yapar? 2016 için de seçim sonuçlarını bekleyeceğiz. Ancak vatandaş bu yıl ekonominin gidişatını bizden iyi gördü. Faizlerin artacağı düşüncesiyle konut ve otomobilde yılbaşında önemli alımlar yapıldı, şimdi beklemedeler...

ZORLANAN KREDİ ALTERNATİFİ SUNUYORUZ
ÖNLEMLER ALINDI AMA…
 
Bankacılık bu yıl hem düşük büyüme oranı hem artan kurlar nedeniyle negatif etkileniyor. Sektör, alınan pozisyonlardan değil müşterilerden dolayı olumsuz etki altında. Döviz riski alan müşteriler, ciddi sorunla karşı karşıya kaldı. 20 yıldır müşterilerimize “Hangi para birimini kazanıyorsanız, o birimle borçlanın” derim. Ama döviz kredilerinde faiz düşük olduğu için ‘Nasılsa kur artmaz’ diyerek borçlanan firmalar oluyor. Aslında devlet bu konuda önlem alıyor. Firmalar 5 milyon doların altında 1 yıldan kısa vadeli borçlanamıyor. Bireylerin dövizle borçlanması zaten mümkün değil. Buna rağmen firmalarda sorun çıkınca bankalar negatif etkileniyor. 
BİLANÇOLARA BAKMALI 
Bankaların kurdaki volatiliteden nasıl etkilendiğini anlamak için asıl bilançolarına bakmak lazım. Ne kadar döviz yükümlükleri var bunu incelemek gerekiyor. Örneğin bizim bankada kredilerin yüzde 70’i TL’de, döviz riskimize karşı döviz plasmanlarımız çok dengeli. Buna çok dikkat ediyoruz. Baktığınızda sektörde bugün takibe alınan krediler oranı çok yüksek değil. Yakın geçmişte biz 30 milyon TL sorunlu kredimizi sattık. Bu satış sonrası sorunlu kredi oranımız yüzde 1,9’dan yüzde 1,7’ye indi. Bu zorlu dönemlerde bankalarımız müşteriye yakın olmak, destek vermek istiyor. Biz de aynısını yapıyoruz; zorlanan müşterilerimize kredi alternatifleri sunuyoruz, mecburuz. Bankacılık sistemi hala çok sağlam ve gereken önlemi de almış durumda. Yeter ki burada müşteri iyi niyetli olsun, işini devam ettirme çabasında olsun. Bankacılar da kredileri takibe intikal ettirmek istemez. 

FİBABANKA’NIN BÜYÜME ADIMLARI

Eylül 2015 itibarıyla aktif büyüklüğümüz 9,7 milyar TL’ye ulaştı. 5 yılda 10 misli büyüdük.
 Özsermaye kârlılığında yüzde 14 oranıyla sektörün üzerinde performans gösteriyoruz. 
Sermaye artışı yapabiliriz ya da sermaye benzeri kredi alabiliriz. Bunu her an yapabiliriz. 
Aslında daha hızlı büyüyebiliriz. Sermaye girişiyle 2016’da ilk 15 banka arasına girebiliriz. 
Eylül itibarıyla büyümede 22 oranını yakaladık. Yıl sonunda yüzde 25 büyüme yakalarız. 
Her yıl yüzde 30’larda büyümeliyiz ki 1-2 yıl içinde orta ölçekli seviyesine gelebilelim. 
Amacımız organik büyüme. Ama holdingimiz satın alma konularında çok açık, her an her şey olabilir. 
KOBİ’ler ve ticari bankacılık segmentinde orta ölçekli firmalarda büyüyoruz. 
Büyük kurumsal firmalarla büyüyeceğiz. Ardından şube açıldıkça bireysel ve KOBİ’yle tabana doğru yayılacağız. 
İnşaat ve turizmde aktifiz. Toptan gıda ve perakende işlerine odaklanıyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz