"Orta ölçeğin en iyisi olacağız"

Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya ile 4,5 yılda yakalanan büyüme hızını ve bankanın gelecek adımlarını konuştuk...

8.09.2017 11:26:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Orta ölçeğin en iyisi olacağız"

Elçin Cirik

ecirik@capital.com.tr

Odeabank’ın farkı, son 5 yılda sıfırdan kurulan ilk ve tek banka olması. Kuruluşundan bu yana geçen 4,5 yılda 39 milyar TL aktif büyüklüğe ulaştı ve böylece orta ölçekli bankalar arasına adını yazdırdı. Mart sonu rakamlarına göre bankanın kredileri 27 milyar TL’yi ve mevduatı 30,3 milyar TL’yi yakaladı. Bankanın bu başarısında imzası olan genel müdür Hüseyin Özkaya, dünyada bu büyüme hızını yakalayan banka örneğinin olmadığını söylüyor. Türkiye’de orta ölçekli bankaların 10 yılda geldiği aktif büyüklüğe 4,5 yılda ulaştıklarını anlatan yönetici, “Bu büyümeyi başka ülkede yapmak çok zor. Büyümemizin temel nedenlerinden biri de Türkiye’de olmamız. Ancak Türkiye gibi dinamik bir ülke bu büyüme modelini verebilirdi” diyor. Az sayıda ama ‘içi dolu’ şubelerle büyüme modeli izleyen Odeabank’ın hedefi de orta ölçekli bankalar liginde kalmak. Bireysel bankcılıkta tüm sosyoekonomik segmentlerde büyümeyi planlayan banka, 2017’de özellikle de KOBİ tarafında daha güçlü bir büyüme göstermek için çalışıyor. Odeabank Genel Müdürü Hüseyin Özkaya ile 4,5 yılda yakalanan büyüme hızını ve bankanın gelecek adımlarını konuştuk: 

  •  2017 sonunda ilk 10 banka arasında olma hedefi açıklamıştınız. Geçen sürede nasıl bir büyümeniz oldu? 

 Bu kuruluşumuzda ilham aldığımız bir hedefti. Aslında ilk 10 banka arasına girmek çok önem verdiğimiz bir konu değil… Odeabank, kurulduğundan bu yana geçen 4,5 yılda sıfırdan 39,5 milyar TL aktif büyüklüğü olan bir banka haline geldi. Dünyada böyle büyüme yakalayan banka örneği yok. İkinci yılından itibaren banka kâra geçti. 1 milyona yakın müşteriye ulaştı. Türkiye’de orta ölçekli bankaların 10 yılda geldiği aktif büyüklüğe biz 4,5 yılda ulaştık. Biz kuruluştan bu yana “Dijital kanallarla müşteri kazanacağız, içi dolu şubelerle büyüyeceğiz” diyorduk. Bunları gerçekleştirdik, zaten geçen yıl IFC ve EBRD, 2016 yılındaki zorlu koşullarda bizim sermayedarımız oldu. Ama şunu da belirtmek lazım; bu büyümeyi başka ülkede yapmak çok zor. Büyümemizin temel nedenlerinden biri de Türkiye’de olmamız. Ancak Türkiye gibi dinamik bir ülke bu büyüme modelini verebilirdi. 

  •  Banka bu büyüme hızını sürdürecek mi? 

 Mart sonu verilerine göre özel bankalar arasında aktif büyüklüklerde 9’uncu ve mevduatta 8’inci sıradayız. 2017’nin ilk çeyrek sonuçlarına göre bankamızın kredi büyüklüğü 27 milyar TL’ye ve mevduatları da 30,3 milyar TL’ye ulaştı. 2014’te aktiflerde büyümemiz yüzde 59 ve 2015 yılında yüzde 25 oldu. 2016’da banka belli bir büyüklüğe gelince büyüme oranımız bir nebze yavaşladı, yüzde 19 oranında büyüdük. Bundan sonrasında tabii ki ilk yıllardaki büyüme hızı olmayacak. Sermayedarlarımız borsaya kote olduğu için yıllık büyüme hedeflerimizi açıklayamıyoruz ama her yıl mutlaka sektörün üzerinde büyümelerimiz olacak. 2017’de de 2016 büyümemizin üzerinde bir büyümemiz olacak. 

  •  Bankanızı farklılaştıran büyüme modeli nasıl şekilleniyor?

Biz baştan verimliliğe dayalı bir iş modeli kurduk. Kuruluşumuzda bireysel bankacılıkta büyümek çok zor, önemli yatırım gerekiyor deniyordu. Bizden önceki bankalar, hızlı şubeleşmeyle büyümüş, ancak son dönemde bu şubeler doğal olarak kapanmaya başladı. Bizim temel farkımız bu. Baştan daha az şubeli bir büyüme modeli kurduk. Bugün 52 şubemiz var. İçi dolu şubelerle çalışıyoruz. Şubelerde kaliteye önem veriyoruz, şube kanalında verilen kredilerin ve kazanılan müşterilerin mutlaka sürdürülebilir olmasına odaklanıyoruz. Yeni kurulan bankalar, kredi verirken genelde hata yapar ama biz baştan beri bu odakla gittik. Bu sayede de kuruluştan bu yana sorunlu alacak oranımız sektörün altında gerçekleşti. Odeabank’ın 2016 sonunda sorunlu alacak oranı yüzde 2,5 oldu; sektör ortalaması yüzde 3,3’ün altında bir oran yakaladık. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz