"Ortadakiler fark peşinde!"

Bankacılıkta aktiflerin yüzde 60’ından fazlası 5 büyük bankanın elinde. Rekabetin de yönünü bu bankalar belirliyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Ortadakiler fark peşinde!
Türkiye’de bankaları 3 ana grupta toplamak mümkün. İlk grupta, aktif büyüklüğü 60 milyar TL ve üzerindeki büyük bankalar var. Onların ardından 5 ile 30 milyar TL arasında aktif büyüklüğüne sahip orta ölçekliler geliyor. Bir de küçük ölçeklilerin olduğu üçüncü bir grup var.  Bu tablo son 10 yıldır değişiklik göstermiyor. Bunun en önemli nedeni sektörde artan rekabet. Rekabetin bugün geldiği noktada, bankalar için pazar payını 1 puan yukarı taşımak bile çok zor. Devasa yatırım ve iş gücü gerektiriyor. Herkesin eşit koşullarda rekabet ettiği mevcut tabloda orta ölçekliler çıkışı, belli segmentlerde fark yaratmakta bulmuş. Örneğin DenizBank, son 3 yıldır en fazla tarım kredisi kullandıran özel banka konumunda. Yaklaşık 5 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile ikinci ligin küçük oyuncularından Citibank, global tecrübesi ile fark yaratıyor. Banka bugün nakit yönetimi ve tedarik zinciri finansmanı gibi hizmetler için çok uluslu şirketlerin ilk tercihi.

YENİLİKÇİ ÜRÜN REKABETİ

Orta ölçekli bankaların ortak özelliği, yenilikçi ürün geliştirme kabiliyetleri. Hemen her bankanın farkı, geliştirdiği yenilikçi ürünlerle yakaladığı görülüyor. Örneğin ING, son dönemde, konut kredileri başta olmak üzere bireysel krediler alanına odaklanmış durumda.  ING Bank CEO’su Wilfred Nagel, “Konut kredisi tarafında müşterilerin kısa süre içinde kredi taksitlerini hesaplayabileceği “mortgagemetre” uygulamamız ve farklı konut kredisi ürünlerimiz içinde, müşterimize en uygun ürünü birkaç soru ile tespit edebildiğimiz “kolaybul” uygulamamız, hem tüketicilerimiz tarafından büyük beğeni gördü hem diğer bankalar tarafından benzer uygulamaları geliştirildi” diyor. Yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken bir diğer banka ise Şekerbank. Banka, geçtiğimiz yıl EKOkredi ürünü ile önemli bir çıkış yakaladı. Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Hamit Haydar Yıldız, “Bugüne kadar 230 milyon TL’nin üzerinde kredi verdik ve bu sayede 9 binden fazla müşterimiz enerji tasarrufu ile tanıştı” diye konuşuyor.
Orta ölçekliler nerede fark yaratıyor görmek için görsele tıklayın

TARIMIN HIZLI BANKALARI

Şekerbank, EKOkredi ürününü önümüzdeki dönemde enerji verimliliği alanında tüm iş kollarına kullandırmak hedefinde. 2010 yılında toplam hacmi 260 milyon TL’ye çıkaracaklarını söyleyen Yıldız, “Orta vadede ise 380 milyon TL’lik hacme ulaşmayı hedefliyoruz” diyor. Şekerbank’ın iddialı olduğu alanlardan biri de tarım kredileri. Şubelerinin yüzde 60’ından fazlası Anadolu’da bulunan banka, tarım kredilerinde en çok tercih edilen özel bankalar arasında yer alıyor.
Denizbank da farkı tarım kredileriyle yaratıyor. Son 3 yıldır özel bankalar arasında tarım sektörüne en fazla kredi kullandıran banka konumunda. Denizbank’ın bugün, tarım kesiminde hizmet verdiği 260 bini aşkın müşterisi var. Türkiye genelinde çiftçilere kullandırdığı kredilerin büyüklüğü ise 1,5 milyar TL’yi aşıyor. Denizbank yetkilileri, “Tarıma özel şubelerimiz, çiftçimize özel hizmet veren ziraat mühendisi kadrolarımız, bu işin stratejisini geliştiren pazarlama ve bölge ekiplerimiz ile fark yarattığımızı düşünüyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz