Sektörün üzerinde artış hedefliyoruz

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sektörün üzerinde artış hedefliyoruz


Tarım kredilerinde geri dönüşler nasıl?
Tarım sektörüne kullandırılan kredilerin, bankamızda sorunlu kredilere dönüşme oranı, 2012 sonu itibarıyla yüzde 2,4 seviyesinde. Bu oran sektörün düşük düzeyde sayılabilecek yüzde 2,9’luk oranının da altında.

2013 için tarım kredileri alanında hedeflerinizi açar mısınız?
2012 içinde ilk uygulamalarını yaptığımız sözleşmeli üretim kredisinin yanı sıra planladığımız diğer yeni tarım ürünleri ve mevcut kampanyalarımızın da etkisiyle 2013 yılında tarım kredilerinde sektördeki büyümenin üzerinde bir artış hedefliyoruz.

Hangi bölgelerde daha aktifsiniz?
En çok şubeye sahip özel banka olarak bankamızın ülke geneline yaygın bin 249 şubesinin 500’ü aşan kısmı, ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı piyasalarda yer alıyor. Ülke geneline yaygın şube ağıyla tarım faaliyetlerimizin bulunduğu tüm bölgelerde, aynı şekilde tarıma ürün ve hizmetleri sunuyoruz, destek veriyoruz. Diğer taraftan, tarımsal faaliyetlerin yoğunluğuna paralel olarak öne çıkan coğrafi bölgeler ise Akdeniz, Ege, Trakya, Iç ve Güneydoğu Anadolu olarak kendini gösteriyor.

Tarım kredilerinde faiz oranlarını, yine bu kredilerde sorunlu kredi oranlarını değerlendirir misiniz?
Tarım kredilerinde faiz oranları, piyasadaki güncel rekabet koşullarında belirleniyor. Bu paralelde halihazırda düşme eğiliminde olduğu görülüyor. Biz de tarım sektöründeki üreticiler dahil tüm müşterilerimize piyasa koşulları çerçevesinde uygun faiz oranları sunuyoruz. Tarım kredilerinin ihtiyaca uygun miktar ve koşullarla tahsis edildiğinde sorun yaratma potansiyelinin az olacağını düşünüyoruz. Doğru olarak tahsis edilmiş bir tarım kredisinin, o üretim sezonunda elde edilecek mahsulün geliriyle sorunsuz bir şekilde ödenmesi mümkün.

Tarım kredileri alanında hükümet kanadından yapılmasını beklediğiniz düzenlemeler nelerdir?
Son dönemlerde tarımla ilgili kamu kuruluşlarının eşgüdüm içerisinde pek çok yeni uygulama ve projeye imza attığını görüyoruz. Bu çerçevede, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından mayıs ayı içinde 20132017 yıllarını kapsayan bir “stratejik plan” da açıklandı. Daha önceden gündeme gelen ve planda yeniden yer verilen “Tarım Parsel Bilgi Sistemi, Havza Bazlı Destekleme Modeli” gibi kavramlar ile “Hal Kayıt Sistemi, Lisanslı Depoculuk ve buna bağlı Ürün Senedi Karşılığı Finansman Programı” gibi uygulamaların tarım sektöründe olumlu değişim ve gelişmeler sağlayacaktır. Bu uygulamaların, üreticilerin ve tüm ülkenin ihtiyacını karşılayacak, aynı zamanda finans kuruluşlarının tümünün içinde yer alabileceği bir yapıda hayata geçirilmesi uygun olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz