"Son 3 ay hesapları"

Piyasalar son dönemde oldukça hareketli bir süreç yaşıyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Son 3 ay hesapları
Döviz, altın ve borsa, gelen haberlerin etkisiyle sert dalga hareketlerine sahne oluyor. Bu dalgalı piyasada sörf yapmaya çalışan yatırımcılar için son çeyrek dönemde nasıl bir strateji izlenmesi gerektiğini piyasanın dört büyük portföy yönetim şirketinin genel müdürüne sorduk. Ak Portföy Genel Müdürü Alp Keler, Garanti Portföy Genel Müdürü Gür Çağdaş, İş Portföy Genel Müdürü Dr. Gürman Tevfik ve Yapı Kredi Portföy Genel Müdürü Gülsevin Yılmaz, değerlendirmede bulundu. Genel olarak bakıldığında TL güvenli liman olmaya devam edecek. Hisse seçiminde bankalar öne çıkıyor. Bunun yanıda kur hareketlerinden etkilenmeyen defansif hisseler öneriliyor. Kurda ise 1 dolar=2 TL ihtimali düşük.


ALP KELER / AK PORTFÖY GENEL MÜDÜRÜ
"Kredi notunda yükseliş beklentisi artıyor"

AB ve ABD gündemi belirleyecek
Son çeyrekte piyasaları bekleyen önemli gündem maddeleri; Avrupa borç sorunu ile ilgili gelişmeler ve Amerika'da bütçe dengesiyle ilgili olası politik tartışmalar olacak. Almanya ve Fransa'nın Yunanistan başta olmak üzere diğer borç sorunu bulunan ülkelere olan tutumu, Avrupa Birliği'nin geleceğini tayin ederken, küresel ekonominin de seyrini belirleyecek. Türkiye'de ise cari açık, enflasyon ve kredi büyüme verileri son çeyrekte ön plana çıkan gündem maddeleri olacak.

Para piyasalarında beklentiler
TCMB'nin döviz satım ihaleleriyle kuru dengeleme yönünde aldığı önlemler, TL'ye destek olarak daha çok değer kaybı yaşamasını engelleyecek. Euro üzerindeki baskı, Avrupa ülkelerinin borç krizi konusunda kalıcı bir çözüm üretilememesi durumunda devam eder. Bu durumda döviz pozisyonu almak isteyenlerin Dolar/TL'yi Euro/TL'ye tercih etmesini öneriyoruz. TCMB'nin küresel ekonomideki sorunların derinleşmesi durumunda parasal genişlemeye gitme eğiliminde olması ve S&P'nin Türkiye'nin yerel para cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasıyla beraber faizde pozitif ortam oluşabilir.

Riskler aşağı yönlü
Bunun sonucu olarak, riskler aşağı yönlü olmakla beraber gösterge faizin yüzde 8,20 - 8,80 bileşik seviyelerinde seyretmesini bekliyoruz. Kısa vadede yurtdışı taraftaki risklerin artmasıyla beraber gelişmekte olan piyasalarda olumsuzluk yaşanması muhtemel olduğu için faizler kısa vadede yukarı yönlü seyredebilir. Orta ve uzun vadede global piyasalardaki risklerin ve Yunanistan'ın olası bir iflasına karşı güvenli liman arayışlarının devam etmesiyle altındaki düşüş sınırlı olur. Ayrıca İsviçre Merkez Bankası'nın İsviçre Frangı'ndaki aşırı değerlenmenin önüne geçmek amacıyla EUR/CHF paritesini 1,20'de sabitlemesi, güvenli liman olarak, küçük birfaktör de olsa, altın ve İsviçre Frangı arasındaki rekabeti de ortadan kaldırarak altının değerlenmesine yardımcı oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz