"Yabancılar gelecek mi?"

Bankacılık, yabancı yatırımcıların gözde alanlarından. Ya finansın diğer kolları? 39 oyuncunun 25’inin yabancı olduğu elementer sigortada, yeniler bekleniyor. Finansman şirketlerinde de hareketlilik var, araştırma yapıyorlar. Ancak diğer alanlar için tablo parlak değil. BES’te daralan kâr marjları, son bir yıldır yabancıların ayağını kesti. Leasing ve faktoringde düşük kârlar ve bankaların hakim olduğu pazar nedeniyle ilgi yok.

23 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Yabancılar gelecek mi?
Finans, yabancıların en gözde yatırım alanlarından biri… Öyle ki Türkiye’de bankacılıkta sermayedarları arasında yabancıların olduğu oyuncu sayısı 30’a yaklaştı. Sektörde 15 banka direkt yabancı sermayeli ve 6 özel bankada da yabancı sermaye iştiraki bulunuyor. 3 yabancı sermayeli kalkınma ve yatırım bankası faaliyet gösteriyor. En sonuncusu İtalyan Intesa Sanpaolo olmak üzere 6 yabancı banka da Türkiye’de şube açtı. Bankacılıktaki bu iştah, özellikle iştirakleri yoluyla finansın diğer alanlarına da yansıyor. Son 5 yılda en çok yatırımcı çeken sektörlerin başında finansal hizmetler geliyor. Finans ve sigorta faaliyetleri, 2014 yılında 1,5 milyar dolarlık yatırım aldı. Zaten sigorta ve BES tarafında şirket sayılarına bakıldığında yabancı oyuncuların ağırlığı da dikkat çekiyor. Ancak leasing ve faktoring kategorilerinde yabancı oyuncuların payı daha sınırlı kalıyor.
 İLGİ SÜRÜYOR MU? Sigortacılık, hem elementer hem hayat ve emeklilik alanlarında yabancı oyuncuların ilgisinin yüksek olduğu bir alan. Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger, hayat dışı branşlarda aktif 39 sigorta şirketinde yabancı sermaye payı yüzde 50’nin üstünde olan oyuncu sayısını 25 olarak açıklıyor. Peki neden yabancılar bu alanda yoğun ilgi gösteriyor? Swiss Re’nin 2013 verilerine göre Türkiye’de kişi başına prim üretimi 166 dolar ve bu rakamın 143 doları hayat dışı sigorta branşlarından geliyor. Dünya ortalamasındaysa kişi başı prim üretimi 652 dolar. Ayrıca Türkiye 2013 yılı GSYH’nin yüzde 1,5’i kadar sigorta penetrasyonuna sahipken dünyada bu oran yüzde 6,3. Bu iki veriye dikkat çeken Ramazan Ülger, sigorta pazarı artık doyma noktasında olan gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında Türkiye’nin yabancı sigorta yatırımları için gelecek vadettiğine dikkat çekiyor. Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen de aynı fikirde. Gülen, “Özellikle Avrupa’da sektör artık küçülme eğilimine girmişken Türkiye’nin sahip olduğu özellikleriyle büyümeye açık potansiyeli yabancı yatırımcının iştahını kabartıyor” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz