""Yatırımlara destek vereceğiz""

TSKB, geçtiğimiz 2 yılı oldukça hareketli geçirdi. Aktif müşteri sayısını yüzde 13 artıran banka, kredi sözleşmelerinin yüzde 44’ünü yeni müşterilerle imzaladı. TSKB Genel Müdürü ÖZCAN TÜRKAKIN, “APEX bankacılığı hizmetimiz de dahil olmak üzere 2013 sonunda toplam 1.232 KOBİ’ye kredi kullandırdık. 2014’te ise kredi sağladığımız KOBİ sayısı 1.472’ye ulaştı” diyor. Bankanın yatırım bankacılığında da güçlenmek için yoğun çalıştığını söyleyen Türkakın, “Piyasa şartlarının izin vermesiyle pek çok yatırım işlemi elimizde hazır bekliyor” diye konuşuyor.

7 EYLÜL, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"Yatırımlara destek vereceğiz"
Özel sektörün sanayi yatırımlarına destek olmak için kurulan TSKB, son iki yılda pek çok alanda yaptığı değişimle daha çok şirkete dokunma çabasında. Ocak 2013’te bankanın başına geçen TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın, geçtiğimiz yıl aktif müşteri sayısını yüzde 13 artırdıklarını söylüyor. Aynı şekilde 2014’te bankanın kredi sözleşmelerinin yüzde 44’ü de yeni müşterilerle imzalandı. Ayrıca TSKB, 20’nin üzerinde banka, leasing ve son olarak faktoring şirketi aracılığıyla APEX kredileri de vererek 1.472 firmaya ulaştı” diye konuşuyor. TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın ile kalkınma bankacılığının yönünü, seçim sonrası bankacılık sektörünü konuştuk: 
* 2013 Ocak ayında göreve geldiniz. Geçtiğimiz 2,5 yılda bankanın performansı nasıl oldu? 
* Bu yıl 65’inci kuruluş yılımızı kutluyoruz. TSKB olarak kaynaklar, finansman ve kurumsal uygulamalarda sürdürülebilirliği temel odak olarak alıyoruz. Son 2 yılda da bu odakla çalıştık. Kaynak anlamında sürdürülebilirlikten kastımız, kaynaklarımızı çeşitlendirmeye, zenginleştirmeye ve yaygınlaştırmaya çabalıyoruz. Biz geçen yıl toplam 1,4 milyar dolar kaynak temin ettik. Bunun 1 milyar doları uluslararası 8 farklı kuruluştan temin edildi. Ayrıca serbest kaynak diyebileceğimiz diğer finansal kuruluşların da yararlandığı kaynaklara yöneldik ve tarihimizde ilk kez 5 yıl vadeli 350 milyon dolarlık Eurobond ihracı yaptık. 2014’te 133 milyon dolarlık sendikasyon kredisi aldık. Bu yıl da haziran sonunda sendikasyon kredisini yüksek oranda yenilemeyi planlıyoruz. Baktığınızda 2012 yılı sonunda aktif büyüklüğümüz 10,3 milyar TL’ydi. Bu rakam bu yıl ilk çeyrek sonunda 17,3 milyar TL’ye çıktı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 22,2 büyüme anlamına geliyor. 
* Kredi anlamında nasıl büyümelere ulaştınız? 
* Sürdürülebilirlik anlayışımızla kredilerde büyümeyi sürdürdük. Burada rakamsal büyüklüklerden önce hangi alanlara kaynak ayırdığımıza önem veriyoruz. Biz bir kalkınma ve yatırım bankasıyız. Dolayısıyla işletme kredisinden ziyade kapasite geliştirmek, verimliliği artırmak ya da yeni yatırımlara kaynak sağlamak istiyoruz. Bu anlayışla 2013’ten başlayan süreçte enerji ana odağımızda. Yenilebilir enerji başlığı altında hidroelektrik, güneş, bioatık, rüzgar ve jeotermalle kaynak verimliliği alanlarına yatırım yapıyoruz. Bu tip sürdürülebilir yatırımlara sağladığımız krediler, bugün toplam kredi portföyümüzün yüzde 52’sini oluşturuyor. Bankanın 2015 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre de toplam kredi büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre kurdan arındırılmış rakamlarla yüzde 14,5 artarak 12 milyar TL’ye ulaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz