"Yeni kâr hesapları"

Bankacılık uzmanları, 10 yıl sürecek bu yeni büyüme trendinde, mikro KOBİ’lerin önemli kâr alanı olarak ortaya çıkacağını öngörüyor.

15 AĞUSTOS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kâr hesapları
Bankacılıkta gelir kompozisyonu değişiyor. Örneğin kredi büyüklüğünün üçte birini kapsayan bireysel bankacılık gelirlerinde ilk 4 ayda yüzde 30’a yakın düşüş yaşandı. Bu nedenle bankalar rotalarını kurumsal ve ticari bankacılığa çevirdi.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
Bankacılık uzmanları, 10 yıl sürecek bu yeni büyüme trendinde, mikro KOBİ’lerin önemli kâr alanı olarak ortaya çıkacağını öngörüyor. Aynı şekilde Hazine ve proje finansmanı da kâr yazacak alanlar olarak gösteriliyor. Tüm bu değişimlerin ışığında bankacılıkta yeni dönem gelir kaynaklarında oyunun kuralı yeniden yazılacak gibi gözüküyor.

2014, bankacılık için bir milat... Hem küresel etkiler hem ekonomi yönetimi tarafından getirilen yeni düzenlemeler, bankaların gelir alanlarını tamamen farklılaştırıyor. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay, “Önümüzdeki dönemde bankacılık, bugünkünden çok farklı olacak.

Dolayısıyla gelir kompozisyonları da değişecek” diyor. HSBC Türkiye Genel Müdürü Martin Spurling de Türk bankacılık sektörünün, ekonomik gelişim, artan rekabet ve sıkılaşan düzenlemeler nedeniyle bir olgunlaşma sürecinden geçtiğine inanıyor.

Aslında Türk bankacılık sektörü, Avrupa ve ABD pi-yasalarındakine benzer bir gelişim izliyor. Bankacılık danışmanı Mehmet Sönmez’in dediği gibi bu gelişim önümüzdeki 10 yıl boyunca süreceğe benziyor.

EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Başkanı Selim Elhadef ise bu yeni dönemi yaratan etkenleri şöyle özetliyor: “Türkiye’de 2002-2006 arası dönemde ortalama reel faiz yüzde 16,7’ydi. İkinci dört yılda yüzde 9,2, 20102014 arasında ise yılık ortalama faiz sadece yüzde 1,4 oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz