Geleceğin Emeklilik Planı

*Emekliliğimde elime geçecek parayı hesaplayabilir miyim? Bireysel emeklilik sistemine dahil olmayı öncelikleri arasına alan bireylerin yanıtını en çok merak ettikleri soru “Emekli olduğumda elime...

1.05.2008 03:00:000
Paylaş Tweet Paylaş

*Emekliliğimde elime geçecek parayı hesaplayabilir miyim?

Bireysel emeklilik sistemine dahil olmayı öncelikleri arasına alan bireylerin yanıtını en çok merak ettikleri soru “Emekli olduğumda elime ne geçecek?”. Bu doğrultuda sektörün öncü kuruluşu Anadolu Hayat Emeklilik, tasarlamış olduğu Emeklimetre ile yaş, risk/ getiri beklentilerini de göz önünde bulundurarak katılımcılara “Geleceğin Emeklilik Planı”nı bir örnek tablo halinde sunuyor.

Anadolu Hayat Emeklilik’in katılımcıları için tasarladığı Emeklimetre’de fonlar hakkında genel bilgi, fon seçiminde risk/ getiri unsuru değerlendirmesi ve sisteme erken dahil olmanın getirilere etkisi üzerine de bilgilendirmeler yer alıyor. Yaş gruplarına göre birikim tutarı baz alınarak hazırlanan tablolarda,  yatırım kararı alan katılımcılara orta vadede elde edecekleri getiriler, alacakları yüksek ve düşük riskler de göz önünde bulundurularak sunuluyor. Tablodaki belirtilen birikim ve yıllık maaş tutarları bugünkü satın alma gücünü ifade ediyor. 

Ayrıca Anadolu Hayat Emeklilik, Emeklimetre’de bireysel emeklilik sistemine dahil olanların katkı paylarında yapacakları küçük bir artışın emeklilik birikiminde yaratacağı büyük farklara dikkat çekiyor. Ücretlilerin veya beyana tabi vergi mükelleflerinin katkı paylarının vergi matrahından indirilmesi vesilesiyle de iki kere kazançlı çıktıkları Emeklimetre’de tekrar hatırlatılıyor.

Ev Hanımları da Emekli Olabilir

Ev hanımları! Düzenli geliriniz, sosyal güvenceniz olmasa da artık emekli olabilirsiniz!

*Bireysel emeklilik sistemine katılmak için mutlaka çalışmak gerekiyor mu, ben ev hanımıyım. Ben de sisteme dahil olabilir miyim ?

Sisteme dahil olabilmenin öncelikli şartı Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmaktır. 18 yaşını dolduran herkes bu sisteme girebilir ve emekliliklerinde toplu para ya da ömür boyu emekli maaşı alabilirler. 

Anadolu Hayat Emeklilik Ev hanımlarına özel bir plan hazırladı. Sektörde kadına yönelik tek ürüne sahip olan Anadolu Hayat Emeklilik ev hanımlarının kendilerini, çocuklarını, yuvalarını kısacası geleceklerini güvence altına almak için bütçelerini, şartlarını zorlamadan, çalışmak zorunda kalmadan çalışanlar gibi emekli olmalarına olanak sağlıyor.  Üstelik, eşinin ödemelerini üstlenen  kişi sistemin sağladığı vergi avantajlarından yararlanabiliyor, eşi için ödediği katkı paylarını gelir vergisi matrahından indirebiliyor.

Erken Katılımın Faydası Büyük

*BES’in en erken katılımcılarındanım. Bu bana fayda sağlar mı, nasıl?

Ne kadar erken o kadar iyi… Gençken sisteme katılımın faydasını emekliliğinde görebilecek olanların sayısı giderek artıyor. Bu bilinçle gençler aylık eğlence masraflarının yüzde 10’unu bu sisteme dahil ederlerse birikimler uzun yıllar katlanarak büyüyor. Bu süre zarfında finansal dalgalanmalara karşı her türlü tedbiri alabilecek kadar da zamanları oluyor.  

Genç yaşlarda tasarruf etmeye başlamak hayatınızda pek çok şeyi değiştirebilir. Bunu bir örnekle anlatalım:

Burcu yıllık 1.200 YTL ödeyerek 27 yaşında emeklilik planına dâhil olmuştur. 56 yaşını doldurana kadar, 30 yıl boyunca bu tutarı ödemiş, toplam 36.000 YTL tasarruf yapmıştır. Emeklilik yaşındaki vergi öncesi toplam birikimi bugünkü alım gücüyle 94.950,51 YTL olmuştur.

Mehmet ise emeklilik planına 37 yaşında dâhil olmuştur. 56 yaşını doldurduğunda emekli olmak istediğinden 20 yıllık bir tasarruf süresi kalmıştır. Bu sürede en az Burcu kadar tasarruf etmek istediğinden, yıllık 1.800 YTL ödeyerek o da toplam 36.000 YTL‘lik tasarruf yapmıştır. Burcu ile Mehmet aynı miktarda tasarruf yaptıkları halde, Mehmet'in emeklilik yaşındaki birikimi bugünkü alım gücüyle ancak 69.553,30 YTL olabilmiştir.

Tasarrufa erken başlamak, tasarruf etmek istediğiniz tutarı yıllara yayarak ödemek emeklilikte elde edeceğiniz birikim açısından çok önemlidir.

3 Önemli Soruya Yanıt

1 Bireysel emeklilik sistemine yatırım yaptığım zaman dikkat etmem gereken en önemli hususlar nelerdir?

Bireysel emeklilik hesabınız sahip olduğunuz en büyük yatırımınız olabilir. Bunun için dikkat etmeniz gereken 4 ana kural var:

*Tasarrufa erken başlamak
* Mümkün olan en yüksek tasarrufu yapmak
*Tercih etmiş olduğunuz fonların zaman içerisindeki performansları emeklilik birikiminizi etkileyen en önemli faktörlerden birisidir
*Doğru plan ve fon dağılımını seçmek

2 Bireysel emeklilik hesabımı açtırdığım şirketin hizmetinden ve fon getirilerinden memnun kalmadığım takdirde başka bir emeklilik şirketine hesabımı aktarabilir miyim?

-Katılımcı, emeklilik sözleşmesinin yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl geçtikten sonra birikimlerinin başka bir emeklilik şirketine aktarılmasını isteyebilir. Aktarım talebi 7 iş günü içinde gerçekleştirilir ve aktarım yapılan emeklilik şirketi yeni emeklilik sözleşmesi için giriş aidatı almaz.

3 Bireysel emeklilik sözleşmesi sürecinde vefat/maluliyet gibi durumlarda birikimler ne oluyor?

Katılımcının vefatı halinde birikimler varsa sözleşmede belirtilen lehdara, katılımcı tarafından lehdar tayin edilmemişse kanuni mirasçılarına ödenir. Maluliyet halinde, katılımcının talebi ve gerekli belgeleri sağlaması durumunda sistemden zorunlu ayrılma işlemi, sistemden emeklilik hakkı kazanılmış gibi yapılır. Her iki durumda da birikimler dışında bir tazminatın ödenmesi söz konusu değildir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.