"YENİ İŞLERİN %10'UNA TALİBİZ"

Katılım Emeklilik, bireysel emeklilik sistemine katılan son oyuncu. Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün 500 şubesi ve 2,5 milyona ulaşan müşteri tabanıyla büyümeyi planlıyor. “şu an sistemdeki 5 milyon katılımcının 280 bini, faizsiz emeklilik fonlarından yararlanıyor” diyen Katılım Emeklilik Genel Müdürü AYHAN SİNCEK, bu rakamın 5 yılda 1,5 milyona ulaşacağını öngörüyor. “2018’de yeni işlerin yüzde 10’una talibiz” diyen yönetici hedeflerini ise 2018’de 500 bin katılımcı ve 1 milyar TL fon büyüklüğü olarak özetliyor.

13 ŞUBAT, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
"YENİ İŞLERİN %10'UNA TALİBİZ"
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin iki katılım bankası Albaraka Türk ve Kuveyt Türk, yüzde 50 ortaklıkla Katılım Emeklilik’i kurma kararı aldı. BES’in en yeni oyuncusu eylül ayında yapılan lansmanla faaliyete geçti. Şirket kısa sürede bireysel emeklilikte 18 bin sözleşme ve 43 milyon TL fon tutarına ulaştı. “Türkiye’de faizsiz emeklilik fonlarının tarihi çok yeni, 2010 yılında kuruldu. Sermayedarımız iki banka, bu fonları tecrübe etti” diye konuşan Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, kendi bünyelerinde kuracakları daha büyük bir emeklilik şirketiyle daha büyük rakamlara ulaşabileceklerini gördüklerini ve sektöre katıldıklarını söylüyor. Katılım Emeklilik Genel Müdür Ayhan Sincek ile yeni girdikleri faizsiz emeklilik alanının bugününü ve geleceğini, bu tabloda hedeflerini konuştuk: 
* BES’e en son giren oyuncusunuz. Sektörde ciddi bir kârsızlık sorunu var. Katılım Emeklilik, bu ortamda nasıl bir kararla kuruldu?
* Biz hayat sigortacılığında haziran ayında faaliyet göstermeye başladık. BES tarafında temmuz- ağustos ayları bizim için pilot dönem oldu, tüm şubelere yayılmadık. BES’te eylülden beri faaliyet gösteriyoruz, 3-4 aylık bir süre geçti. EGM’nin 5 Aralık verilerine göre 18 bini aşkın katılımcıya ulaştık. Fon tutarımız da 42 milyon TL’ye yaklaştı. Kuruluş aşamasında ciddi fizibilite çalışmaları yaptık. Sonuçta sektör konsolidasyonu konuşurken “Başka şirket girer mi” diye sorarken iki katılım bankasının ortaklığıyla bu sisteme girdik. Türkiye’de faizsiz emeklilik fonlarının tarihi çok yeni, 2010 yılında kuruldu. Bizim sermayedarımız iki banka, bu fonları tecrübe etti. Fon anlamında üründe hiçbir eksikleri olmadığını ve kendi bünyelerinde kuracakları daha büyük bir emeklilik şirketiyle daha büyük rakamlara ulaşabileceklerini gördüler. Yapılan fizibilitelere göre iki katılım bankasının ölçeğiyle ancak anlamlı bir ağa ulaşılıyor. Katılım Emeklilik’in tüm Türkiye’de 500 şubesi bulunuyor. Bu aslında bankasürans için iyi bir ölçek. Bu işi 200-300 şubeyle yaparsanız başa baş süreleri uzuyor. Ama iki banka birleşince oluşan 500 şubelik ağa, her yıl yeni 40-50 şubenin de ekleneceğini düşünürsek 2013’te bin şubeli bir emeklilik şirketi olacağız. Bu da sistemde ilk 5 ya da 6’da bulunan şirketlerin dağıtım kanalı büyüklüğüne denk geliyor.
* Türkiye’de faizsiz emeklilik fonlarına yat ırım yapacak potansiyel nedir? 
* İki bankanın müşteri tabanına bakıldığında 2-2,5 milyon müşterimiz var. Kuruluş aşamasında iki büyük araştırma yaptırdık. Bu araştırmaları katılım bankaları ve konvansiyonel bankaların müşterileriyle yaptık. Kişilerin BES’e neden katılmadıklarını sorguladık. Faiz konusunda endişeleri vardı. Ayrıca finansal okur yazarlıkta sorun olduğunu, ürünün hala tam olarak bilinmediğini gördük. Burada sadece katılım bankalarında değil konvansiyonel banka müşterilerinde de ciddi bir potansiyel var. Zaten faizsiz emeklilik fonları da sistemde ciddi bir güç oluşturmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz