Yenilerin oyun planı

Bireysel emeklilik sistemine son 3 yılda 5 yeni oyuncu katıldı. Hepsinin ortak özelliği, arkalarında güçlü bir banka desteğinin olması. Bu nedenle iddialı hedefleri var. Halk Emeklilik ile Asya Emeklilik, 5 yılda ilk 5’te olmayı planlıyor.

16.11.2014 15:47:510
Paylaş Tweet Paylaş
Yenilerin oyun planı


AYAKTA KALABİLECEKLER Mİ?
Sektörde gelen yönetim ve fon kesintileri sonrası ciddi bir kâr sorunu yaşanıyor. Grant Thorton Türkiye ortaklarından Jale Akkaş, “10 yıl önce yapılmış fizibilitelerde 7-8 yılda kâra geçmesi beklenen bir sistem, yeni düzenlemeler sonucunda 1214 yılda artıya geçecek” diyor.

BES’te kârlılık için ölçeği yakalamak büyük önem taşıyor. Küçük şirketler için ise kârlı bir modelle gitmek hayati önem taşıyor. Aslında sistemde şirket sayısı arttıkça ölçekler küçülüyor ve belirli bir ölçeğe ulaşamayan şirketlerin kâr etmesi olası gözükmüyor.

Uğur Erkan, “Önümüzdeki dönemde sürdürülebilir kârlılık ölçeğini yakalayamayan şirketler için verimli olacak bir konsolidasyon süreci yaşanmasının muhtemel olduğunu değerlendiriyoruz” diyor.

Tabii ki yeni oyuncuların kâr stratejileri mevcut. Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, hızlı büyümelerine rağmen tüm iş planlarında kârlılıktan taviz vermediklerini söylüyor. Fiba Emeklilik Genel Müdürü Ömer Mert ise hizmetleri ve müşteriye ulaşımı daha düşük maliyetlerle yapmak için çalıştıklarını belirtiyor.

“Gelir kalemlerinin yanı sıra gider kalemlerini de dikkatli bir şekilde gözden geçiriyoruz. Maliyetleri azaltarak iyi hizmetler verdiğimizde kâr süreleri öne çekilebilir. Bakın 5 yıl önce müşteriler ‘Sözleşmem, ödemelerim, dekontlarım’ diye şikayet ederken şimdilerde her yerde ‘getiriler’ diyor.

Çünkü artık müşterilerin birikimleri artmaya başladı. Türk toplumu için çok alışık olunmayan geniş tabana yayılı ve küçük birikimlerle elde edilmiş tasarruflar var ki bunun getirileri daha da fazla sorgulanacak. Bu kapsamda bizim kâra geçmemiz önümüzdeki birkaç yıl içinde olacak” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz