Zor döneme girdik, yükümüz artıyor

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer ile bireysel emeklilik sistemini masaya yatırdık, gelecek planlarını aldık...

15.02.2018 16:18:000
Paylaş Tweet Paylaş
Zor döneme girdik, yükümüz artıyor

  •  Otomatik katılımda kamu emeklilik şirketleri katılımcı sayısında ilk üçte yer alıyor. Bu denge yeni katılımlarla değişir mi? 

 Şu ana kadar 25 bin şirket OKS’ye girdi. Biz kamu tarafını almadık. Tabii ki kamu, kamu emeklilik şirketleriyle daha rahat çalışıyor. 3 Ekim itibarıyla 3,3 milyonu aşkın katılımcının yüzde 46’sı üç kamu emeklilik şirketinde bulunuyor. 2018 ile OKS’ye yerel yönetimler katılacak, bu kurumlar özel emeklilik şirketleriyle de çalışır. Aslında sektör rakamlarına gönüllü ve otomatik katılım toplamında bakmak daha doğru diye düşünüyorum. Bu şekilde bakınca bence dengeler önemli ölçüde değişmez. Zaten toplam rakamlarda resim çok değişmedi. Garanti Emeklilik olarak otomatik ve gönüllü toplamında hala lideriz, öyle bakmak istiyoruz. Sisteme girecek yeni katılımcılarda da her emeklilik şirketi doğal pazar payı kadar pay alacaktır. Artık katılımlarda kamu olmayacağı için gönüllü BES’teki şirket dağılımına paralel bir dağılım olur. 

  •  Peki gönüllü BES’te katılım ne durumda? 

 Gönüllü BES’te geçen yıla göre yüzde 40 düşüş oldu. Burası daha yavaş büyüyor. Gönüllü BES’te en iyi zamanlarda yılda 1 milyon katılımcı alıyorduk. Geçen yıl 600-700 bin katılımcı ekledik. Bu yıl ise eylül başına göre bu rakam 250 binlerde. Bu yıl sonunda gönüllü BES’te katılım 350-400 binlerde bitecek. 1 milyon katılımcıyla karşılaştırdığınızda 400 bine düştü ama tabii OKS’yle 3,3 milyon yeni katılımcı geldi. 

  • Gönüllü BES’te bu trend 2017 sonrası da devam eder mi?

 18 yaş altının sisteme girmesi söz konusu olmazsa artık her yıl 2017 paralelinde gider. Gönüllü BES’e yılda 350-400 bin katılımcı eklenir. Biz öyle planlıyoruz. Önümüzdeki yıllarda OKS’nin etkisiyle sektörde bireysel emeklilikte katılımcı sayısında büyümenin sınırlı olacağını,fon hacminin ise hızlı büyümesini sürdüreceğini öngörüyoruz. 

  • Fon büyümeleri nasıl gidiyor?

 Sistemde toplanan fon büyüklüğü 70 milyar TL’ye yaklaştı. Parayı iyi işletmek gerekiyor. Sistemin memnuniyeti de burada yatıyor. 20 yaşında ve ortalama ayda 200 TL biriktiren bir katılımcı, 56 yaşına kadar 90 bin TL biriktiriyor. Yüzde 5 reel getiriyle bu birikimi 240 bin TL ya da yüzde 3 getiriyle 190 bin TL olabilir. Yani katılımcıların paralarını nasıl yönettikleri çok önemli… Bu yıl hisse senedi fonu alan katılımcılar yüzde 30’larda kazandı. BES fonları bu yıl yüzde 11 getiri getiriyor. Enflasyonun üstünde getiri yakalandı. Sektör asıl rekabeti burada, fon yönetiminde yapmalı. Yeni kanunla emeklilik şirketleri veya fon yönetim şirketleri müşterilerini yatırımlarıyla ilgili uyaracak, “Bono fonundasın, faizler yukarı gidecek, bu fondan çık” diyecek. 

  •  BES’te OKS sonrası bu yıl kârlılık nasıl olacak? 

 Emeklilik şirketleri 2016 itibarıyla kâra geçti. Ama OKS kârlı bir iş değil, fizibilitesine göre kâra geçmesi için 5-6 yıl gerekiyor. İçerideki fonlar büyüdükçe yavaş yavaş kâra geçilecek. Bu yıl sektörde kâr oranını tahmin etmek zor… OKS sonrası kârın eksiye döneceğini sanmıyorum. Otomatik katılım bugün için ne öldürür ne güldürür seviyesinde… Burada amaç fonları büyütmek ve iyi yönetmek. Bu yıl sonunda kâr, geçen yıla paralel olur diye düşünüyorum.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz