Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir

TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar ile global faktoring sektörünü, Türkiye’nin bu tablodaki yerini ve geleceği konuştuk.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Bölgenin oyun kurucusu Türkiye olabilir


Capital: Türkiye içinde sektör nasıl bir tablo çiziyor?
Bu yılın ilk 6 ayında faktoring sektörü, iç piyasada yüzde 26 ve ihracat işlemlerinde yüzde 8 büyüme gösterdi. Toplamda sektörün cirosu yüzde 23 büyüdü ve 23 milyar dolara yaklaştı. Ancak ilk 6 aydaki bu hızlı büyüme, maalesef hazirandaki iç karışıklar ve dünyadaki dalgalanmalar nedeniyle bir anda bıçak gibi kesildi. Haziran, temmuz arası çok sakin bir 3 ay geçirdik. Eylül ayında da hacim beklediğimizin biraz altındaydı. Tabii sektör olarak biraz endişeye kapıldık. Ancak eylül sonu, ekim ayı biraz daha hareketli geçiyor. Tabii şöyle de bir gerçek var: İlk 6 ay düşük faiz ortamıyla çalışıyorduk. Ardından FED kararlarıyla faizler arttı ve talep düştü. Bu nedenle ilk 6 ayda yakaladığımız yüzde 23’lük büyüme yıl sonuna kadar devam eder mi bilemiyorum. O yüzden bu yılın sonunda sektör büyüklüğü, 44-45 milyar dolara gelir diye düşünüyorum. 2012’de sektörün toplam büyüklüğü 41 milyar dolardı. 2013’te dolar bazında yüzde 10 büyürüz diye düşünüyorum. Faktoring sektörü, Türkiye’de GSMH’nin yüzde 5’ini oluşturuyor. Bu oran Fransa’da yüzde 10, İspanya’da yüzde 11, İngiltere’de yüzde 15 olarak gerçekleşiyor. Türkiye’de faktoring sektörü, ticareti finanse ettiği için bu ürünün kullanım oranının artmaması mümkün değil. 5 yıl sonra 2018 yılında sektörün büyüklüğü 100 milyar dolara erişir.

Capital: Müşteri sayısında da bir artış var mı?
- Faktoring sektöründe şirket sayısı artıyor. Sektörde bugün faaliyet gösteren 77 şirket var. Sektörün müşteri sayısı da 100 bine çıktı. Bu sayıda ilk 6 ayda yüzde 12 artış var. Yılın sonuna kadar müşteri sayımız geçen yıla göre yüzde 15 artışla 120 bin müşteriye çıkar. Bu dönemde faizler düşük olunca vadeler de uzadı. Vadelerde 90 günden 120 güne çıktık.

Capital: Şirketinize dönersek... Bu yıl TEB Faktoring, Fortis Faktoring ile birleşti. Bu, şirkete nasıl bir artı getirdi?
- Fortis Bank’ın TEB ile birleşmesi sonrası biz de iki faktoring şirketini aynı çatı altında topladık. Arkamızda BNP Paribas ve TEB’in gücü var. Bu birleşme sonrası ilk 6 ayda şirketimizin cirosu yüzde 24 yükseldi. Kârlılığımız da bütçenin yüzde 10 üstünde gidiyor. Bu yılın sonunu toplamda yüzde 20 hacim büyüklüğüyle kapatacağız. 2012 yılında 3,9 milyar dolar ciro yapmıştık. Bu yılı da 4,5 milyar dolar ciroyla bitireceğiz. Pazar payımız yüzde 10. Sektörde toplam işlem hacminde üçüncü ve ihracat faktoringinde birinci şirketiyiz.

Capital: Cironuzun ne kadarı ihracat işlemlerinden geliyor?
- Şirketin faktoring alacaklarının yüzde 50’si ihracat, yüzde 50’si iç piyasa faktoring işlemlerinden oluşuyor. Bu dengeden de çok memnunuz, bu şekilde gitmesini istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz