Büyük fırsat dönemindeyiz

2014 yıl sonu için sorunlu kredi oranının yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını beklediğinin de altını çizen Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, sektör ve şirketi için 2014 yılını değerlendirdi...

18 MAYIS, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük fırsat dönemindeyiz

İş hacmimiz artar. İkinci fırsat da faizlerin yükseldiği dönemde, tüm finans sektörü için kâr marjları yükselir. Faizlerin düştüğü ortamda fiyat rekabeti oluşur, pastayı paylaşmak için fiyatlar düşer. Oysa bu dönemlerin kârlılığa olumlu yansıması olabilir.

Tabii bu karışık günler ne kadar devam edecek onu kestirebilmek mümkün değil. Ama bu açılardan bakınca faktoring sektörü için önemli fırsatlar söz konusu olabilir. Tabii bu dönemde faktoring şirketlerinin sorunlu kredilerini iyi yönetmesi çok önem kazanıyor. Bir puan fazla kâr marjı yakalayacağım diye hatalı bir aktif oluşturduğunuzda zarar oluşur.

Şu an sektörde sorunlu kredi oranı ne?
Faktoring sektöründe sorunlu kredi oranı yüzde 5,5-6 seviyelerinde. Bu anlamda biz sektörün en iyi şirketlerindeniz. Bizim sorunlu kredi oranımız yüzde 1,7. 2014 yılında sorunlu kredilerde ne kadar bozulma olacağını tahmin etmek mümkün değil.

Deniz Faktoring için biz, bu oranın yüzde 2’ye çıkabileceğini düşünerek bütçemizi yaptık. Sektör için de sorunlu kredilerin yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını bekleyebiliriz.

İhracat faktoringi için nasıl bir tablo öngörüyorsunuz?
İhracat faktoringinde büyüme, direkt ülke ekonomisindeki büyümeye paralel oluyor. Bu yıl ihracat faktoringinin, yüzde 25-30 arasında bir oranla yani yurtiçi faktoring işlemlerinden daha hızlı büyüyeceğini düşünüyorum.

Türkiye’de ihracat arttıkça o kaynaktan beslenen faktoring firmalarının da payı artacak. Bugün ihracat faktoringinin toplam sektör cirosunda payı yüzde 10. Ben önümüzdeki 3-5 yıl içinde bu payın yüzde 15’lere kadar gitmesini bekliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.