Büyük fırsat dönemindeyiz

2014 yıl sonu için sorunlu kredi oranının yüzde 6-6,5 düzeyine çıkmasını beklediğinin de altını çizen Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, sektör ve şirketi için 2014 yılını değerlendirdi...

18.05.2014 16:29:330
Paylaş Tweet Paylaş
Büyük fırsat dönemindeyiz
Bankaların frene bastığı kriz dönemlerinde faktoringe gün doğuyor. Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan da yeni dönemde faktoringdeki büyük fırsatlara dikkat çekiyor. “Bu dönemlerde iki yönden fırsat oluşur.

Bankacılık kredi kaynaklarına ulaşamayan bir kesim, doğal olarak faktoring sektörüne yönelir. İş hacmimiz artar. İkinci fırsat da faizlerin yükseldiği dönemde, kâr marjları yükselir” diyor. Şahan, faktoring şirketlerini sektörde yüzde 5,5-6 seviyesinde olan sorunlu kredilerin artmaması konusunda da uyarıyor.

Faktoring sektörü, 2014 yılına iyimser başlıyor. Öyle ki 2013 ilk 9 ay verilerine göre sektörün üçüncüsü olan Deniz Faktoring, ocak ayında işlem hacmini yüzde 48 büyütmeyi başardı. Deniz Faktoring Genel Müdürü Mustafa Şahan, bu yıl genelinde de şirketi yüzde 40 büyütmeyi hedefliyor.

Zaten Şahan’a göre yaşadığımız ekonomik konjonktür, faktoring sektörüne önemli fırsatlar sunuyor. “Bankacılık sektörü bu tip kriz ortamlarında daha hızlı refleks verir, krizlerde ayağını frene daha sert basar. KOBİ’lerin kredilerinin kesilmesi söz konusu olur” diyen Şahan, bu yıl sektöre yüzde 1520 büyüme getirmesini beklediği fırsatları ise şöyle özetliyor:

“Aslında bu dönemlerde iki yönden fırsat oluşur. İlki, bankacılık kredi kaynaklarına ulaşamayan bir kesim şirket, doğal olarak faktoring sektörüne yönelir. İş hacmimiz artar. İkinci fırsat da faizlerin yükseldiği dönemde, kâr marjları yükselir.”

Bu yıl ihracatın artmasına paralel olarak ihracat faktoringinin de yüzde 25-30 büyümesi bekleniyor. Şahan, bu ekonomik ortamda faktoring şirketleri için en hayati konunun sorunlu kredilerin iyi yönetilmesi olduğunu söylüyor. Bugün faktoring sektöründe sorunlu kredi oranının yüzde 5,5- 6 seviyelerinde olduğuna dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz