Hızlı büyüme oyuncu çekiyor!

5 yıl öncesine göre lider hariç sektördeki ilk 20 şirketin tamamı değişti.

1.10.2010 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Hızlı büyüme oyuncu çekiyor!

Özellikle sektörde 4’üncü sırada olan TEB Faktoring’in iddialı büyüme hedefleri var. İlk 6 ayda 1,3 milyar dolar ciro gerçekleştiren şirket, 2010’u 2,9 milyar dolarla kapatmayı hedefliyor. 2011 hedefi ise yüzde 24 büyüyerek 4 milyar dolar ciroya ve 4 bin müşteriye ulaşmak yönünde. Bunun için BT yatırımlarını artırdıklarını söyleyen TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, “Büyüme KOBİ ve daha alt segmentteki şirketlerden gelecek” diyor. Baydar, pazar payını artırmada banka iştiraki olmanın avantajlarından da yararlandıklarını söylüyor ve ekliyor: “Başarımızda TEB’in şube ağı ve yaratılan sinerjinin payı büyük.”

YENİ OYUNCU GİRİŞİ HIZLANDI
Önümüzdeki dönem için TEB, Vakıf Finans, Garanti gibi sektördeki hemen hemen bütün şirketlerin yüksek büyüme hedefi var. Bunlardan biri de Fiba Faktoring. Pazarın yüzde 9’unu ellerinde bulundurduklarını söyleyen Fiba Faktoring Genel Müdürü Oya Yüksel, 2010 sonu ciro hedeflerinin 2,5 milyar dolar olduğunu söylüyor. Fiba’nın 2011 hedefi ise ciroda 3,2 milyar seviyesine ulaşmak yönünde.Büyüklerin dışında sektöre yeni giren oyuncu sayısı da sürekli artıyor. 5 yıl önce sektörde toplam 39 faktoring şirketi varken bu sayı 2010’da 81’e yükseldi. Bunlardan 64’ü sektörde faal olarak hizmet veriyor. Bu yıl sonuna kadar sektöre BDDK’dan yeni izin alan Ar Faktoring ile Değer Faktoring’in girmesi bekleniyor. Pazarda 5 yıl öncesine göre en büyük değişiklik ilk 20 faktoring şirketi arasında. Daha önce ilk 20 arasında yer almayan 10 şirket ilk kez listeye girdi. Böylece 5 yıl içinde sektördeki ilk 20 oyuncunun yarısı değişmiş oldu. Listeye ilk kez giren 10 faktoring şirketinin 7’sini, sektörde daha önce olmayan firmalar oluşturuyor. Geri kalan 3’ü ise 5 yıl önce ilk 20 arasına giremeyen ancak sıralamada daha aşağıda yer alanlar.2005’te sektörde olmayıp 2010’da ilk 20 arasına giren şirketlerin başında Şirinoğlu Faktoring var. Şirketin 2010 ilk 6 aylık cirosu 284 bin TL. Şirinoğlu gibi 2005’te sektörde olmayıp 2010’da ciddi büyüme yakalayan diğer 6 faktoring şirketi ise HSBC, Creditwest, Girişim, Hedef Finans, Doğan ve Eko Finans Faktoring olarak sıralanıyor.

YENİ DÖNEM NE GETİRECEK?
Faktoringin alacak tahsilatçısı imajından kurtulmasıyla sektördeki rekabetin yönü de değişiyor. Daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen faktoring şirketleri, birbiri ardına yeni ürünleri devreye sokuluyor. Son dönemde öne çıkan ürünlerin başında ticari tahsilat yönetimi, alacak garantisi, tedarikçi finansmanı gibi yenilikçi çözümler var. Ayrıca ödeme aracı çek olmayan, borçludan temlik teyidi alarak yapılan işlem sayısında da artış yaşanıyor.
Uzmanlar gelecekte çek–senet sirkülasyonunun azalacağını, garanti ve tahsilat hizmetlerinin daha geniş ölçekte verilmeye başlanacağını belirtiyor. Deniz Faktoring Genel Müdürü Fikret Özdemir, yeni ürünlerin önümüzdeki dönem de artmaya devam edeceğini söylüyor ve ekliyor: “Bu yıl sonuna kadar 2 yeni uygulamayı daha piyasaya sunacağız.”  Bu arada faktoringcilerin hizmet verdiği sektörlerde de bir değişim var. Daha önce plastik ürünleri, tekstil, gıda, metal, inşaat malzemeleri, lojistik, dayanıklı tüketim ve makine sektörleri ön plandayken yeni dönemde bilişim, enerji ve turizm müşterilerinin sayısı artıyor.Tahminler, sektördeki işlem hacminin giderek artacağı yönünde. 36 bin olan faktoring kullanıcısı şirket sayısının 2011 sonunda 50 bine çıkması bekleniyor. 2010’da 2009’a göre yüzde 31 büyüme gösteren sektörün, 2011 büyümesinin de yine bu rakamın altına inmeyeceği düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz